Dwie prace i dwie różne grupy podatkowe

Strona główna Fora Pytania dotyczące niemieckich podatków Dwie prace i dwie różne grupy podatkowe

Ten temat zawiera 1 odpowiedź, ma $s, i został ostatnio zaktualizowany przez Dojczland.info - Polakom w Niemczech! Dojczland.info – Polakom w Niemczech! 7 miesiące, 4 tygodnie temu.

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)
  • Autor
    Wpisy

roman
    Participant

Witam,

Pisze w sprawie, która jest dla mnie dość dużym utrapieniem od dłuższego czasu. Otóż w zeszłym roku miałem okazję wykonywać dwie prace w dwóch różnych miejscach w Niemczech tj. pierwsza robota w Nadrenii Północnej-Westfalii (przełom maja i czerwca) i druga w Hesji (od sierpnia do września). Pierwszą z tych prac wykonywałem będąc studentem na Erasmusie co oczywiście po załatwieniu niezbędnych formalności zakwalifikowało mnie do pierwszej grupy podatkowej.
    Drugą z tych prac wykonywałem też jako student po dostarczeniu pracodawcy zaświadczenia z macierzystej uczelni z Polski o byciu studentem. Jednak jak otrzymałem Entgeltabrechnung za swoją drugą pracę to okazało się, że zostałem zaliczony do szóstej grupy podatkowej. Dzwonię do swojego pracodawcy (w październiku), który poinformował mnie, że nie ma mojego Steuernummeru co mnie trochę zdziwiło. Wysyłam pracodawcy swój numer, ale w grudniu otrzymuje podsumowanie za drugą robotę i okazuje się, że nadal jestem zaliczony do szóstej grupy podatkowej.
    Teoretycznie wnioski o zmianę grupy podatkowej można składać do 30.11 każdego roku, ale w moim przypadku teoretycznie jest to zwykły błąd ponieważ od razu należałem do pierwszej grupy podatkowej (chyba).
    Sprawa rozbija się oczywiście o zwrot podatku i składek ubezpieczeniowych, a wchodzi w to naprawdę spora kwota tzw. Augleich.
    Co doradzilibyście mi w tej sprawie?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Witam. Po pierwsze składki na ubezpieczenie nie mają nic wspólnego z grupą podatkowa. Oczywiście, że w momencie, kiedy wykonuje się pracę z tytułu zatrudnienia w tym samym czasie, to z pracy nr 2 zawsze będzie Steuerklasse 6. Nie ma znaczenia, czy chodzi o studenta, emeryta, czy normalnego pracownika. Pozdrowienia

Przeglądajasz 2 wpisy - od 1 do 2 (z 2)

Musisz być zalogowany aby odpowiedzieć na ten temat.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco!
Dołączam do was