11.08.2020

Firma Tönnies chce od landu Nadrenia Północna-Westfalia zwrotu kosztów wynagrodzeń!

Ostatnio dodane

Hamburg: 40 euro grzywny za brak maski ochronnej w autobusie i pociągu

W poniedziałek Senat w Hamburgu ogłosił, że każda osoba przyłapana na braku odpowiedniej osłony ust i nosa w środkach...

Bawaria planuje ponad 100 centrów testowych z powodu rosnącej liczby zakażeń koronawirusem

Markus Söder, premier kraju związkowego Bawarii, po raz kolejny wydał pilne ostrzeżenie przed niebezpieczeństwem zarażenia koronawirusem. Powiedział, że jest...

Niemcy: Liczba noclegów spadła w pierwszym półroczu o 47%

Gastronomia i przemysł hotelarski w Niemczech zostały szczególnie dotknięte z powodu zamknięcia z powodu pandemii koronawirusa. Dane z Federalnego...

Niemcy: Polak wyskoczył z jadącego samochodu podczas pościgu!

W pobliżu Fuldy (Hesja) wczesnym rankiem z pewnej firmy zniknął transporter (Mercedes Sprinter). Tuż przed 7:00 rano funkcjonariusze policji...

Zakład przetwórstwa mięsa Tönnies i podwykonawcy współpracujący z firmą złożyli wniosek o zwrot kosztów wynagrodzeń przez kraj związkowy Nadrenia Północna-Westfalia. Firma agrumentuje to objęciem kwarantanną całego zakładu w Rheda-Wiedenbrück, po tym jak wśród setek pracowników stwierdzono zakażenie koronawirusem.

Według rzecznika Regionalnego Stowarzyszenia Westfalii-Lippe (LWL), u którego złożono wniosek o zwrot kosztów, wnioski zostały otrzymane i wkrótce zostaną rozpatrzone.

Nie wiadomo o jakie kwoty chodzi

Nie wiadomo o jakie kwoty chodzi i kiedy dokładnie zostaną rozpatrzone wnioski, powiedział rzecznik prasowy niemieckiej agencji prasowej Markus Fischer.

Niemiecka ustawa o ochronie przed zakażeniami przewiduje zwrot kosztów w przypadku zamknięcia zakładu przez organy służby zdrowia i nakazu przeprowadzenia kwarantanny.

W pierwszej kolejności wynagrodzenia muszą być wypłacane przez przedsiębiorstwo i mogą zostać zwrócone z mocą wsteczną do jednego roku.

Tönnies w ogniu krytyki

Wniosek złożony przez firmę spotkał się z dużą krytyką. „To absurdalne żądać od państwa zwrotu kosztów wynagrodzeń”, powiedziała w piątek Niemieckiej Agencji Prasowej Katja Mast, wiceprzewodnicząca frakcji SPD w Bundestagu.

„Występowanie infekcji i sposób prowadzenia firmy są powiązane. Tönnies doprowadził do zaostrzenia obostrzeń w Gütersloh, a teraz społeczeństwo ma za to płacić?” – pytała retorycznie Mast.

Lider frakcji SPD w parlamencie krajowym Thomas Kutschaty podkreślił: „Odpowiedź kraju związkowego może być tylko negatywna. NRW musi wyznaczyć własne impulsy do inwestowania tam, gdzie nie z własnej winy trzeba było ograniczyć działalność: w śródmieściach, w gastronomii”.

Tönnies nie ubiegał się jeszcze o wprowadzenie skróconego czasu pracy

Według rzecznika prasowego Tönnies, grupa nie starała się jeszcze o wprowadzenie skróconego czasu pracu. Gdyby ten krok okazał się konieczny, firma Tönnies podniosłaby również wynagrodzenia pracowników u podwykonawców do 100 procent, powiedział rzecznik Tönnies André Vielstädte.

W międzyczasie, po trzech tygodniach nie podjęto jeszcze żadnej decyzji dotyczącej wznowienia produkcji w głównej siedzibie producenta mięsa w Tönnies. Zalecenie zamknięcia zakładu obowiązuje do 17 lipca.

źródło: www.tagesspiegel.de

  • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).
Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x