Emerytura w Niemczech w wieku 63 lat? Sprawdźcie co zrobić, aby była wyższa!

    Wiele osób chce przejść na emeryturę w wieku 63 lat. Niestety wiąże się to z wysokimi potrąceniami. Jest jednak pewne rozwiązanie: dzięki dodatkowym wpłatom można zwiększyć emeryturę i jednocześnie zaoszczędzić na podatkach.

    Emerytura w wieku 63 lat i 45 lat składkowych = pełny wymiar świadczenia

    Jakim tematem są szczególnie zainteresowane osoby aktywne zawodowo w wieku około 60 lat? Zastanawiają się, czy nie byłoby warto przejść na wcześniejszą emeryturę. „Dla wielu osób wcześniejsza emerytura może być atrakcyjna, ale trzeba koniecznie zapoznać się ze szczegółami tego rozwiązania” – mówi Petra Anton z Evolog Rentenberatung.

    Jedną z opcji jest przejście na emeryturę w wieku 63 lat bez potrąceń, o ile obywatel przez 45 lat odprowadzał składki na ubezpieczenie emerytalne. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2014 roku i jest szczególnie popularne wśród byłych robotników wykwalifikowanych. W tym artykule nie będziemy jednak zagłębiać się w szczegóły dotyczące tego wariantu.

    Emerytura w wieku 63 lat i <45 lat składkowych = świadczenie niższe o min. 3,6% w skali roku

    Jednak ponad dziesięć lat temu Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV) wprowadziło również możliwość przejścia na emeryturę już w wieku 63 lat, pod warunkiem opłacania składek przez co najmniej 35 lat. Ważne: do wymaganego okresu 35 lat składkowych zalicza się okres służby w Bundeswehrze lub w służbie cywilnej, jak również okresy nauki i studiów do ośmiu lat oraz okresy wychowywania dzieci, długotrwałej choroby lub opieki.

    Ale w przypadku tej opcji pracownik musi pogodzić się z potrąceniem w wysokości 0,3% za każdy miesiąc pobierania emerytury przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. To przekłada się na stratę finansową w wysokości 3,6% rocznie i 10,8% w ciągu trzech lat. W przypadku osób urodzonych w 1964 roku lub później, które zgodnie z ustawą powinny przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 67. roku życia, potrącenia mogą wynieść nawet 14,4%.

    Krótszy okres płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne = jeszcze niższa emerytura

    Co więcej, ponieważ osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę nie płacą już składek emerytalnych, świadczenia są przez to jeszcze niższe. Na podstawie informacji niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Emerytalnych, pracownik z zachodnich Niemiec zarabia obecnie średnio 40.551 euro. Z tytułu składek wpłacanych przez pracownika i pracodawcę w ciągu jednego roku, emerytura wzrasta o 34,19 euro. Jeżeli więc pracownik pójdzie na emeryturę trzy lata przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, oprócz wcześniej wspomnianych potrąceń straci kolejne 102,57 euro miesięcznie.

    Dodatkowa wpłata sposobem na wyższą emeryturę

    Jednakże przynajmniej procentowe potrącenie może być skompensowane przez obywatela. Aby tak się stało, należy zwrócić się do Federalnego Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowo-Emerytalnego (DRV) o sprawdzenie, czy do ukończenia 63. roku życia spełniony zostanie wymóg 35 lat płacenia składek emerytalnych. Jednocześnie ubezpieczony zostaje poinformowany o wysokości ewentualnej dopłaty, jakiej musiałby dokonać, aby zniwelować stratę finansową z tytułu wcześniejszego przejścia na emeryturę.

    Kiedy ta dodatkowa wpłata ma sens?  Im wyższa jest przewidywana długość życia, tym lepiej, ponieważ w ten sposób obywatel przez wiele lat korzysta z wyższej emerytury. Konsekwencje podatkowe muszą być przemyślane: dla osoby pozostającej w związku małżeńskim z dyrektorem szkoły wyrównanie może być mniej opłacalne niż dla małżonka pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin. Wynika to z faktu, że późniejsza, wyższa emerytura musi być opodatkowana. A im wyższy jest dochód partnera, tym więcej podatku trzeba zapłacić od własnej emerytury.

    Najlepiej rozłożyć wpłaty na wiele lat

    Aby wykorzystać dodatkowe wpłaty dla oszczędności podatkowych, powinny one być rozłożone na wiele lat: wynika to z faktu, że po pierwsze, dodatkowe składki można odliczyć tylko wtedy, gdy wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne nie przekraczają kwoty maksymalnej wynoszącej obecnie 25.046 euro w przypadku osób w stanie wolnym lub 50.092 euro w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim. Po drugie, uzyskujemy więcej oszczędności podatkowych, jeżeli kilka tysięcy euro jest odliczanych od dochodu podlegającego opodatkowaniu w ciągu wielu lat, niż jeżeli bardzo duże kwoty są odliczane w krótkim okresie czasu. „Umiejętne rozłożenie wpłat pozwala zniwelować obciążenia podatkowe”, mówi Werner Siepe, ekspert ds. emerytur z Erkrath.

    Oto przykład: jeśli dobrze zarabiająca osoba urodzona w 1964 roku chce przejść na emeryturę już w wieku 63 zamiast 67 lat, musi pogodzić się z potrąceniem na poziomie 14,4%. Zamiast miesięcznej emerytury w wysokości 2.051,40 euro, otrzyma ona tylko 1.756 euro miesięcznie. Jeśli posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne, otrzyma dodatkowo około 139 euro. Aby móc otrzymywać 2.051,40 euro, czyli o 295,40 euro więcej miesięcznie, musiałaby wpłacić 76.130 euro. Aby z kolei odzyskać te pieniądze, musiałaby żyć kolejne 22,3 lata, tj. do 85. roku życia (nie uwzględniono inflacji i ulg podatkowych). Ale według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (niem. Statistisches Bundesamt), 63-letnie kobiety dożywają dziś średnio ponad 88 lat.

    Siepe obliczył, że kobieta urodzona w 1964 roku zyska 3,7%, przy założeniu, że wysokość emerytury będzie wzrastać co roku o 2%, a kobieta dożyje 88 lat. To dużo, gdy weźmie się pod uwagę to, że konta oszczędnościowe są obecnie nieoprocentowane.

    O czym trzeba pamiętać, myśląc o wcześniejszej emeryturze

    Jednocześnie obywatele muszą mieć na uwadze trzy rzeczy. Po pierwsze: wpłacone dodatkowo kwoty nie podlegają zwrotowi. „Podwyższają emeryturę, ale nie istnieje żaden zgromadzony kapitał, który mógłby zapewnić utrzymanie rodzinie zmarłego”, wyjaśnia Petra Anton.

    Po drugie: każdy, kto dokonuje wpłat, nie jest zobowiązany do faktycznego przejścia na emeryturę w wieku 63 lat. Może to uczynić w wieku 64 lub 65 lat, wówczas otrzymuje po prostu wyższą emeryturę. „Wtedy ta dodatkowa wpłata jest niczym więcej jak stabilną inwestycją, której towarzyszy ryzyko, że nie opłaci się nam ona, jeśli szybko umrzemy” – mówi pani Anton.

    Z drugiej strony jednak istnieje szansa, że wyższą emeryturę będziemy pobierać przez bardzo długi czas. Jak mówi Siepe: „Im lepsza jest kondycja przyszłego emeryta i im większe są posiadane przez niego oszczędności, tym bardziej sensowne stają się dodatkowe wpłaty.”

    Źródło: www.rp-online.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Max

    Moglibyście opisać proces przechodzenia na emeryturę obcokrajowców którzy mieszkają w Niemczech np. Polak który powiedzmy przez 20 lat pracował w Polsce i kolejne 20 w Niemczech. Czy lata się łączą, czy jaka opcja jest lepsza łączyć czy nie itd itp. Myślę że wielu rodaków by to zainteresowało.

    Ryszard

    Praca w polsce i w niemczech renta sie liczy razem

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x