Więcej

  Emerytura w Niemczech w wieku 63 lat? Sprawdźcie co zrobić, aby była wyższa!

  Wiele osób chce przejść na emeryturę w wieku 63 lat. Niestety wiąże się to z wysokimi potrąceniami. Jest jednak pewne rozwiązanie: dzięki dodatkowym wpłatom można zwiększyć emeryturę i jednocześnie zaoszczędzić na podatkach.

  Emerytura w wieku 63 lat i 45 lat składkowych = pełny wymiar świadczenia

  Jakim tematem są szczególnie zainteresowane osoby aktywne zawodowo w wieku około 60 lat? Zastanawiają się, czy nie byłoby warto przejść na wcześniejszą emeryturę. „Dla wielu osób wcześniejsza emerytura może być atrakcyjna, ale trzeba koniecznie zapoznać się ze szczegółami tego rozwiązania” – mówi Petra Anton z Evolog Rentenberatung.

  Jedną z opcji jest przejście na emeryturę w wieku 63 lat bez potrąceń, o ile obywatel przez 45 lat odprowadzał składki na ubezpieczenie emerytalne. Rozwiązanie to zostało wprowadzone w 2014 roku i jest szczególnie popularne wśród byłych robotników wykwalifikowanych. W tym artykule nie będziemy jednak zagłębiać się w szczegóły dotyczące tego wariantu.

  Emerytura w wieku 63 lat i <45 lat składkowych = świadczenie niższe o min. 3,6% w skali roku

  Jednak ponad dziesięć lat temu Federalne Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (niem. Deutsche Rentenversicherung, DRV) wprowadziło również możliwość przejścia na emeryturę już w wieku 63 lat, pod warunkiem opłacania składek przez co najmniej 35 lat. Ważne: do wymaganego okresu 35 lat składkowych zalicza się okres służby w Bundeswehrze lub w służbie cywilnej, jak również okresy nauki i studiów do ośmiu lat oraz okresy wychowywania dzieci, długotrwałej choroby lub opieki.

  Ale w przypadku tej opcji pracownik musi pogodzić się z potrąceniem w wysokości 0,3% za każdy miesiąc pobierania emerytury przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. To przekłada się na stratę finansową w wysokości 3,6% rocznie i 10,8% w ciągu trzech lat. W przypadku osób urodzonych w 1964 roku lub później, które zgodnie z ustawą powinny przejść na emeryturę dopiero po ukończeniu 67. roku życia, potrącenia mogą wynieść nawet 14,4%.

  Krótszy okres płacenia składek na ubezpieczenie emerytalne = jeszcze niższa emerytura

  Co więcej, ponieważ osoby przechodzące na wcześniejszą emeryturę nie płacą już składek emerytalnych, świadczenia są przez to jeszcze niższe. Na podstawie informacji niemieckiego Zakładu Ubezpieczeń Emerytalnych, pracownik z zachodnich Niemiec zarabia obecnie średnio 40.551 euro. Z tytułu składek wpłacanych przez pracownika i pracodawcę w ciągu jednego roku, emerytura wzrasta o 34,19 euro. Jeżeli więc pracownik pójdzie na emeryturę trzy lata przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego, oprócz wcześniej wspomnianych potrąceń straci kolejne 102,57 euro miesięcznie.

  Dodatkowa wpłata sposobem na wyższą emeryturę

  Jednakże przynajmniej procentowe potrącenie może być skompensowane przez obywatela. Aby tak się stało, należy zwrócić się do Federalnego Niemieckiego Ubezpieczenia Rentowo-Emerytalnego (DRV) o sprawdzenie, czy do ukończenia 63. roku życia spełniony zostanie wymóg 35 lat płacenia składek emerytalnych. Jednocześnie ubezpieczony zostaje poinformowany o wysokości ewentualnej dopłaty, jakiej musiałby dokonać, aby zniwelować stratę finansową z tytułu wcześniejszego przejścia na emeryturę.

  Kiedy ta dodatkowa wpłata ma sens?  Im wyższa jest przewidywana długość życia, tym lepiej, ponieważ w ten sposób obywatel przez wiele lat korzysta z wyższej emerytury. Konsekwencje podatkowe muszą być przemyślane: dla osoby pozostającej w związku małżeńskim z dyrektorem szkoły wyrównanie może być mniej opłacalne niż dla małżonka pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze godzin. Wynika to z faktu, że późniejsza, wyższa emerytura musi być opodatkowana. A im wyższy jest dochód partnera, tym więcej podatku trzeba zapłacić od własnej emerytury.

  Najlepiej rozłożyć wpłaty na wiele lat

  Aby wykorzystać dodatkowe wpłaty dla oszczędności podatkowych, powinny one być rozłożone na wiele lat: wynika to z faktu, że po pierwsze, dodatkowe składki można odliczyć tylko wtedy, gdy wraz z obowiązkowymi składkami na ubezpieczenie emerytalne nie przekraczają kwoty maksymalnej wynoszącej obecnie 25.046 euro w przypadku osób w stanie wolnym lub 50.092 euro w przypadku osób pozostających w związku małżeńskim. Po drugie, uzyskujemy więcej oszczędności podatkowych, jeżeli kilka tysięcy euro jest odliczanych od dochodu podlegającego opodatkowaniu w ciągu wielu lat, niż jeżeli bardzo duże kwoty są odliczane w krótkim okresie czasu. „Umiejętne rozłożenie wpłat pozwala zniwelować obciążenia podatkowe”, mówi Werner Siepe, ekspert ds. emerytur z Erkrath.

  Oto przykład: jeśli dobrze zarabiająca osoba urodzona w 1964 roku chce przejść na emeryturę już w wieku 63 zamiast 67 lat, musi pogodzić się z potrąceniem na poziomie 14,4%. Zamiast miesięcznej emerytury w wysokości 2.051,40 euro, otrzyma ona tylko 1.756 euro miesięcznie. Jeśli posiada prywatne ubezpieczenie zdrowotne, otrzyma dodatkowo około 139 euro. Aby móc otrzymywać 2.051,40 euro, czyli o 295,40 euro więcej miesięcznie, musiałaby wpłacić 76.130 euro. Aby z kolei odzyskać te pieniądze, musiałaby żyć kolejne 22,3 lata, tj. do 85. roku życia (nie uwzględniono inflacji i ulg podatkowych). Ale według danych Federalnego Urzędu Statystycznego (niem. Statistisches Bundesamt), 63-letnie kobiety dożywają dziś średnio ponad 88 lat.

  Siepe obliczył, że kobieta urodzona w 1964 roku zyska 3,7%, przy założeniu, że wysokość emerytury będzie wzrastać co roku o 2%, a kobieta dożyje 88 lat. To dużo, gdy weźmie się pod uwagę to, że konta oszczędnościowe są obecnie nieoprocentowane.

  O czym trzeba pamiętać, myśląc o wcześniejszej emeryturze

  Jednocześnie obywatele muszą mieć na uwadze trzy rzeczy. Po pierwsze: wpłacone dodatkowo kwoty nie podlegają zwrotowi. „Podwyższają emeryturę, ale nie istnieje żaden zgromadzony kapitał, który mógłby zapewnić utrzymanie rodzinie zmarłego”, wyjaśnia Petra Anton.

  Po drugie: każdy, kto dokonuje wpłat, nie jest zobowiązany do faktycznego przejścia na emeryturę w wieku 63 lat. Może to uczynić w wieku 64 lub 65 lat, wówczas otrzymuje po prostu wyższą emeryturę. „Wtedy ta dodatkowa wpłata jest niczym więcej jak stabilną inwestycją, której towarzyszy ryzyko, że nie opłaci się nam ona, jeśli szybko umrzemy” – mówi pani Anton.

  Z drugiej strony jednak istnieje szansa, że wyższą emeryturę będziemy pobierać przez bardzo długi czas. Jak mówi Siepe: „Im lepsza jest kondycja przyszłego emeryta i im większe są posiadane przez niego oszczędności, tym bardziej sensowne stają się dodatkowe wpłaty.”

  Źródło: www.rp-online.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  2 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  2 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Max

  Moglibyście opisać proces przechodzenia na emeryturę obcokrajowców którzy mieszkają w Niemczech np. Polak który powiedzmy przez 20 lat pracował w Polsce i kolejne 20 w Niemczech. Czy lata się łączą, czy jaka opcja jest lepsza łączyć czy nie itd itp. Myślę że wielu rodaków by to zainteresowało.

  Ryszard

  Praca w polsce i w niemczech renta sie liczy razem

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  188ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Zbieranie grzybów w Niemczech – dozwolone ilości i obowiązujące regulacje!

  Na jesieni, od września do października, zaczyna się okres grzybobrania. Jest to czas, w którym w lasach pojawia się najwięcej grzybów, szczególnie jeśli lato...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Policjantki z Nadrenii Północnej-Westfalii uciekły przed strzelaniną. Teraz walczą w sądzie o to, by mogły pozostać w policji

  W maju 2020 roku dwie policjantki zostawiły swoich kolegów samym sobie podczas strzelaniny, do której doszło w mieście Gevelsberg w Nadrenii Północnej-Westfalii. Zamiast oddać...

  Urlop 2023: oto jak najlepiej zaplanować długie weekendy w Niemczech!

  Dzięki świętom państwowym oraz tzw. Brückentage, czyli dniom roboczym przypadającym między świętami a weekendami, możecie tak zaplanować swój urlop, by dłużej cieszyć się czasem...
  2
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x