Emerytura podstawowa w Niemczech: kto, kiedy i ile pieniędzy otrzyma?

    Koncepcja emerytury podstawowej (niem. Grundrente) jest od lat przedmiotem ostrych dyskusji w Niemczech. W czwartek w Bundestagu wielka koalicja podejmie wreszcie decyzję w tej sprawie, po tym jak CDU/CSU przestały sprzeciwiać się finansowaniu jej z budżetu federalnego. Kto, kiedy i ile pieniędzy otrzyma? Poniżej znajdziecie odpowiedzi na najważniejsze pytania.

    O jakie koszty chodzi i jak ma być finansowana emerytura podstawowa w Niemczech?

    Federalny minister pracy Hubertus Heil z SPD szacuje, że koszty za rok 2021 wyniosą 1,4 mld euro. Pieniądze na ten cel nie mają pochodzić z ubezpieczenia emerytalnego, lecz z podatków. Tak naprawdę SPD chciała wykorzystać w tym celu planowany podatek od transakcji finansowych. Jednak nie jest jeszcze pewne, czy zostanie on wprowadzony. Póki co, środki na pokrycie tych wydatków mają pochodzić z budżetu federalnego, dopóki nie będą dostępne inne rozwiązania, co podkreśla Alexander Dobrindt z CSU.

    Kiedy w Niemczech zostanie wprowadzona emerytura podstawowa?

    Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne (Deutsche Rentenversicherung) już po przyjęciu przez rząd projektu ustawy wyraziło obawę, że wprowadzenie nowego świadczenia z dniem 1 stycznia 2021 r. może być trudne ze względu na znaczne obciążenie administracyjne. Z powodu kryzysu wywołanego przez pandemię koronawirusa Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne obawia się jeszcze większych problemów – między innymi dlatego, że wiele osób tam zatrudnionych pracuje w trybie home office.

    Rząd proponuje stopniowe wprowadzenie w życie nowych regulacji. Zgodnie z tym podejściem, jako pierwsi otrzymaliby emeryturę podstawową nowi emeryci uprawnieni do pobierania świadczenia. Osoby, które już są emerytami, będą prawdopodobnie musiały poczekać na wypłatę najpóźniej do końca 2022 r. Wówczas otrzymałyby emeryturę podstawową z mocą wsteczną. Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne zakłada, że zacznie dokonywać wypłat począwszy od lipca 2021 r.

    Kto będzie uprawniony do otrzymywania emerytury podstawowej w Niemczech?

    Osoby o niskich dochodach, po przepracowaniu 33 lat składkowych, mają otrzymać dodatek do emerytury, a prawo do świadczenia w pełnej wysokości ma przysługiwać po 35 latach pracy i uiszczania składek do funduszu emerytalnego. Przy obliczaniu lat pracy miałyby być brane pod uwagę okresy opłacania obowiązkowych składek z tytułu zatrudnienia, a także okresy wychowywania dzieci i opieki nad członkami rodziny. Minister pracy Heil spodziewa się, że odbiorcami świadczenia będzie 1,3 miliona osób, z czego 70 procent stanowić będą kobiety.

    W jaki sposób wyliczana będzie wysokość świadczenia?

    Emerytura podstawowa może być wypłacona, jeżeli składka wnoszona w ramach ubezpieczenia emerytalnego wynosiła lub wynosi co najmniej 30 procent średnich zarobków osoby ubezpieczonej. Za okres maksymalnie 35 lat nabyte prawo do emerytury będzie podwajane, ale w razie potrzeby ograniczane do 80 procent średniego wynagrodzenia. Ostatecznie dodatek zostanie zmniejszony o 12,5%.

    Jakie progi dochodów będą uprawniać do otrzymywania świadczenia?

    Prawo do emerytury podstawowej w pełnej wysokości nabędą ci, których miesięczny dochód wynosi 1.250 euro w przypadku osoby samotnej lub 1.950 euro w przypadku małżeństw. Emeryci uzyskujący wyższe dochody otrzymają 60% emerytury podstawowej. Natomiast jeśli dochody wynoszą powyżej 1.600 euro w przypadku osoby samotnej i 2.300 euro w przypadku  małżeństw, wówczas emerytura podstawowa w ogóle nie będzie wypłacana.

    Do dochodów zaliczają się również zyski kapitałowe przewyższające kwotę odsetek od oszczędności wolną od podatku. Emeryci będą zatem musieli poinformować o ewentualnych zyskach kapitałowych Niemieckie Ubezpieczenie Rentowo-Emerytalne, które może następnie sprawdzić te informacje. To samo odnosi się do dochodów z zagranicy.

    Dochody zwolnione z podatku, takie jak dochody z wolontariatu i z opodatkowanej ryczałtowo mini pracy (tzw. Minijob), nie będą brane pod uwagę.

    Jaka będzie wysokość emerytury podstawowej?

    Osoby o niskich dochodach po 35 latach pracy i opłacania składek będą mogły, pod pewnymi warunkami, otrzymać dodatek w wysokości maksymalnie 404,86 euro.

    Czy osoby o niskich dochodach będą musiały składać wniosek o przyznanie emerytury podstawowej?

    Nie trzeba składać żadnych dodatkowych wniosków o przyznanie emerytury podstawowej. Osoby uprawnione automatycznie otrzymają dodatkowe świadczenie wraz z ustawową emeryturą.

    Źródło: www.n-tv.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x