Niemcy: Czy w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę otrzymam ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop?

  Uznaliście, że czas na zmiany w Waszym życiu zawodowym i złożyliście wypowiedzenie u dotychczasowego pracodawcy? Taka decyzja rodzi szereg pytań, a jednym z nich jest problem niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego. Na szczęście w tej kwestii możecie być spokojni – zgodnie z niemieckim prawem pracy nie tracicie prawa do urlopu zarówno wtedy, gdy sami decydujecie się odejść z pracy, jak i wtedy gdy zostaliście zwolnieni. Z tego artykułu dowiecie się, czy w przypadku, gdy nie uda się Wam wykorzystać całego urlopu, możecie liczyć na wypłatę ekwiwalentu pieniężnego, a jeśli tak, to w jakiej wysokości.

  Czy pracodawca musi udzielić Wam pozostałego do wykorzystania urlopu wypoczynkowego?

  Tak, jako pracownicy macie prawo do dni urlopu, które pozostają do wykorzystania w momencie wypowiedzenia umowy o pracę. Reguluje to tzw. federalna ustawa o urlopach (niem. Bundesurlaubsgesetz, BUrlG). Nie ma przy tym znaczenia to, czy sami złożyliście wypowiedzenie, czy też to pracodawca rozwiązał z Wami stosunek pracy.

  Jeśli nie zdążycie wziąć całego urlopu – np. jeśli zostaniecie zwolnieni bez zachowania okresu wypowiedzenia lub jeśli pracodawca potrzebuje Was do ostatniego dnia pracy – możecie również otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (zob. poniżej).

  Jeżeli przed datą ustania stosunku pracy pracownik został zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, wobec czego nie stawia się w miejscu pracy, wówczas dni niewykorzystanego urlopu mogą zostać zaliczone na poczet dni zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy za przysługujące Wam dni urlopu jest Wam wypłacane wynagrodzenie urlopowe (zob. poniżej).

  Czy mogę otrzymać ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop w przypadku wypowiedzenia umowy o pracę?

  Jeśli nie macie już czasu na wzięcie urlopu, możecie również skorzystać z przysługującego Wam prawa do wypoczynku w innej postaci. Chodzi o wypłatę ekwiwalentu za niewykorzystany urlop. Jest to jednak raczej wyjątek niż reguła, gdyż w większości przypadków szef będzie starał się udzielić Wam urlopu i w ten sposób zaoszczędzić pieniądze.

  Nie należy mylić wynagrodzenia za urlop (niem. Urlaubsentgelt) z dodatkiem urlopowym (niem. Urlaubsgeld). Ten ostatni jest dobrowolną płatnością dokonywaną przez pracodawcę i zatrudnionym nie przysługuje do niego prawo na mocy obowiązujących przepisów.

  Możecie jednak ustalić z Waszym szefem wypłatę tego świadczenia przy zawieraniu umowy o pracę. Jeśli złożycie wypowiedzenie, w pewnych okolicznościach Wasz pracodawca może zażądać zwrotu wypłaconej kwoty. Często jednak takie roszczenia nie są uzasadnione prawnie.

  Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy – jak je obliczyć?

  Podstawą do obliczenia wysokości wynagrodzenia urlopowego jest średnie wynagrodzenie brutto z ostatnich 13 tygodni. Aby je obliczyć, należy pomnożyć kwotę swojego miesięcznego wynagrodzenia przez 3 (zakładając, że nie uległo ono zmianie w ciągu ostatnich trzech miesięcy).

  Wzór na obliczenie wynagrodzenia za urlop jest następujący: wynagrodzenie brutto (za ostatnie 13 tygodni) x niewykorzystany urlop (w dniach) / liczba dni roboczych (w ostatnich 13 tygodniach).

  • Przykład: pracownik zarabia 2.000 euro brutto miesięcznie, do wykorzystania pozostało mu 8 dni urlopu, pracuje przez 5 dni w tygodniu. W tym przypadku 13 tygodniom pracy odpowiada 65 dni roboczych. Oznacza to, że pracownik powinien otrzymać wynagrodzenie za urlop w wysokości 738,46 euro (6.000 euro x 8 / 65).

  Uwaga: wzór służący do obliczenia wynagrodzenia urlopowego pozwala określić jedynie przybliżoną wartość ekwiwalentu. W rzeczywistości otrzymane wynagrodzenie urlopowe może się nieco różnić od obliczonej kwoty.

  Jak obliczyć, ile dni urlopu pozostało do wykorzystania w momencie wypowiedzenia umowy o pracy?

  To, ile dni urlopu Wam jeszcze przysługuje, zależy od terminu wypowiedzenia umowy o pracę. Jeśli złożycie wypowiedzenie w ciągu pierwszych sześciu miesięcy roku kalendarzowego, za każdy pełny miesiąc zatrudnienia przysługuje Wam jedna dwunasta urlopu rocznego.

  Wzór na obliczenie pozostałych do wykorzystania dni urlopu jest następujący: (przepracowane miesiące / 12) x wymiar urlopu rocznego.

  • Przykład: pracownik ma prawo do 30 dni urlopu w roku kalendarzowym, nie wykorzystał jeszcze żadnego z nich i złożył wypowiedzenie 31 marca.  Pracował więc przez trzy miesiące. A zatem pozostaje mu do wykorzystania urlop w wymiarze 7,5 dni (3 m-ce / 12 x 30).

  Ta zasada ma zastosowanie, jeśli wypowiedzenie umowy o pracę nastąpi w drugiej połowie roku

  Inaczej wygląda sytuacja w przypadku, gdy złożycie wypowiedzenie lub zostaniecie zwolnieni w okresie od lipca do grudnia. Wówczas macie prawo do pełnego ustawowego minimalnego wymiaru urlopu wypoczynkowego. W przypadku pięciodniowego tygodnia pracy wynosi on 20 dni. Jeśli zgodnie z zawartą umową o pracę przysługuje Wam więcej dni urlopu, z reguły macie prawo do pełnego wymiaru urlopu. Z prawnego punktu widzenia jest to jednak gest dobrej woli ze strony pracodawcy.

  Wyjątek: jeśli w umowie znajduje się tzw. klauzula „pro rata temporis”, wówczas urlop jest przyznawany tylko proporcjonalnie, ale pracownik ma prawo co najmniej do ustawowego wymiaru urlopu wypoczynkowego.

  Przepisy dotyczące drugiej połowy roku obowiązują tylko wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony w przedsiębiorstwie od początku roku. W przeciwnym razie zastosowanie ma regulacja oparta na zasadzie proporcjonalności (zob. wyżej).

  Źródło: www.t-online.de

  Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

  Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  1 KOMENTARZ

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  1 Komentarz
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Piotr

  Dzień dobry mam pytanie czy przy przejściu na rentę chorobową należy mi się odprawa w Niemczech? Bo fima w ktorej jeszcze jestem zatrudniony informuje mnie ze tylko za nie wykorzystany urlop mi wypłaci a odprawa mi się nie należy. Proszę o informację co mam zrobić. Pozdrawiam.

  188,277FaniLubię
  5,205ObserwującyObserwuj

  Na start w Niemczech

  1
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x