Dzisiaj spotkanie Angeli Merkel z premierami krajów związkowych: Oto jakich decyzji możemy się spodziewać!

    Kanclerz Merkel chce dziś spotkać się z premierami poszczególnych krajów związkowych. Wszystko wskazuje na to, że rząd federalny da krajom związkowym w dużej mierze wolną rękę co do dalszych działań w zakresie znoszenia obostrzeń nałożonych w związku z pandemią koronawirusa. Chce jednak ustalenia górnej granicy dla nowych zakażeń, po przekroczeniu której konieczne będzie ponowne zaostrzenie przepisów. Określona będzie maksymalna akceptowalna liczba nowych infekcji. Kraje związkowe powinny zadbać o to, aby w powiatach lub miastach, w których w ciągu ostatnich siedmiu dni wystąpi ponad 50 nowych zakażeń na 100.000 mieszkańców, niezwłocznie wprowadzono na nowo konsekwentną koncepcję ograniczeń.

    Kluczowe znaczenie będzie też miało zachowanie przez obywateli minimalnej odległości 1,5 metra w miejscach publicznych. Jest to najważniejszy środek ochronny, który będzie obowiązywał „przez długi czas”.

    Strach przed nową falą infekcji

    Wraz ze znaczącym łagodzeniem obostrzeń wzrasta ryzyko dynamicznego rozwoju sytuacji. Dlatego bardzo ważne jest, aby w przypadku wystąpienia gwałtownych wzrostów zachorowań w poszczególnych regionach reagować natychmiast poprzez ponowne lokalne narzucanie obostrzeń.

    Szczególnie odczuwalne może być poluzowanie ograniczeń dotyczących funkcjonowania szkół, restauracji i hoteli. Niemcy znów zaczęliby podróżować, co zwiększałoby niebezpieczeństwo wzrostu liczby nowych zakażeń, powiedziała kanclerz Merkel.

    Jeszcze od maja w Niemczech ruszy zawodowa piłka nożna

    Rząd federalny chce zezwolić na wznowienie gry w 1. i 2. Bundeslidze, która została zawieszona w połowie marca. Prawdopodobnie pierwsze mecze bez publiczności zaczną się odbywać od 15 lub 21 maja – dokładna data nie została jeszcze ustalona.

    Ponadto rząd federalny chce pod pewnymi warunkami ponownie zezwolić na rekreacyjne uprawianie sportu i odbywanie treningów na wolnym powietrzu. Aby można było ponownie uprawiać sport masowy, konieczne jest między innymi zapewnienie odległości od 1,5 do 2 metrów od innych osób.

    Otwarcie sklepów bez ograniczeń co do powierzchni sprzedaży

    Kraje związkowe powinny również mieć możliwość ponownego otwarcia wszystkich sklepów – bez ograniczenia dotyczącego maksymalnej powierzchni sprzedaży. Muszą obowiązywać wymogi dotyczące higieny, kontrolowania dostępu i unikania kolejek. Ważne jest, aby określić maksymalną liczbę klientów i pracowników uwzględniającą powierzchnię sprzedaży.

    Koncepcja dotycząca szkół i placówek opieki dziennej

    Kolejnym tematem dyskusji będzie wznowienie funkcjonowania szkół oraz żłobków i przedszkoli. Wszyscy uczniowie powinni mieć możliwość stopniowego powrotu do szkół do wakacji letnich. Należy zwłaszcza zwrócić uwagę na uczniów wymagających wsparcia, na przykład ze względu na ich sytuację domową lub wyposażenie techniczne, aby mogli jak najszybciej powrócić do szkół.

    Aby poprawić trudną sytuację rodzin z dziećmi, od 11 maja we wszystkich krajach związkowych będzie można także wprowadzić rozszerzoną opiekę w nagłych wypadkach. Dotyczy to przede wszystkim dzieci potrzebujących szczególnego wsparcia edukacyjnego lub językowego, dzieci, które mają utrudnione warunki mieszkaniowe – na przykład tych, które nie mają własnego pokoju – oraz dzieci, które w najbliższym roku rozpoczną naukę w szkołach. Szczegóły mają być ustalane indywidualnie przez poszczególne kraje związkowe.

    Szpitale, domy opieki, domy spokojnej starości oraz instytucje przeznaczone dla osób niepełnosprawnych

    Do wszystkich rozporządzeń wydanych do tej pory przez kraje związkowe należy włączyć przepis, „który umożliwi regularne odwiedzanie każdego pacjenta/mieszkańca takiej placówki przez określoną osobę, pod warunkiem, że w danej chwili w placówce nie występuje aktywne zakażenie SARS-CoV-2”.

    Imprezy masowe

    Ze względu na pandemię koronawirusa zabronione będzie organizowanie festynów, duże imprez sportowych z udziałem widzów, koncertów i festiwali – prawdopodobnie co najmniej do 31 sierpnia.

    W niektórych krajach związkowych duże imprezy zostały już odwołane do jesieni, jak np. Oktoberfest w Monachium, Cannstatter Volksfest w Stuttgarcie, maraton w Berlinie.

    Kultura

    Muzea, wystawy, miejsca pamięci, ogrody zoologiczne lub botaniczne mogą być ponownie otwarte pod pewnymi warunkami. Będzie też można znów uczestniczyć w nabożeństwach kościelnych i spotkaniach modlitewnych.

    Działalność instytucji kulturalnych również będzie przedmiotem środowej dyskusji.

    Aplikacja śledząca

    Konkretna data wprowadzenia aplikacji nadal nie została podana. Podkreśla się natomiast dobrowolność korzystania z niej oraz przekazywania danych do Instytutu Roberta Kocha. Brak zgody obywatela na ich udostępnianie nie będzie miał negatywnego wpływu na możliwość korzystania z aplikacji.

    Przemysł i średnie przedsiębiorstwa

    Ze względu na wciąż trwający stan pandemii, nadal należy unikać niepotrzebnych kontaktów z pracownikami i klientami w przedsiębiorstwach.

    Jednocześnie należy zachowywać ogólne zasady higieny, a w przypadku koniecznych kontaktów należy ograniczyć do minimum ryzyko zakażenia stosując specjalne środki ochronne. Organy odpowiedzialne za bezpieczeństwo i higienę pracy, jak również instytucje zajmujące się ubezpieczeniami wypadkowymi powinny doradzać przedsiębiorstwom i przeprowadzać kontrole.

    Turystyka i gastronomia

    Wielu obywateli zastanawia się, gdzie będą mogli pojechać na letnie wakacje. Dalekie podróże mogą być utrudnione. Powinna jednak istnieć możliwość wyjazdu na wakacje w kraju, nad Morze Północne i Bałtyckie oraz do Bawarii.

    Ministrowie gospodarki poszczególnych landów dążą do ogólnokrajowego, kontrolowanego otwarcia branży hotelarskiej w okresie od 9 do 22 maja, pod pewnymi warunkami. Do końca maja planowane jest otwarcie obiektów noclegowych dla turystów.

    Osoby dojeżdżające do pracy

    Prawdopodobnie poruszona zostanie kwestia dalszego otwarcia granic dla osób dojeżdżających do pracy, m.in. w Luksemburgu, Szwajcarii, Polsce i Francji. Na razie nie będzie to dotyczyło turystyki.

    Źródło: www.tagesschau.de, www.web.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x