polski sklep
Więcej
  polski sklep

  Czy w Niemczech pracodawca może w razie wątpliwości sprawdzić wiarygodność zaświadczenia lekarskiego?

  Niektórzy pracodawcy wymagają od pracownika w przypadku choroby przedłożenia zaświadczenia lekarskiego [ärztliches Attest]. Takie postępowanie ma na celu wykluczenie ewentualnego symulowania choroby w celu pozostania w domu. Jednak samo przedłożenie zaświadczenia lekarskiego nie zawsze świadczy o niezdolności do pracy spowodowanej chorobą. Zaświadczenie lekarskie może bowiem zostać sfałszowane, a oprócz tego są lekarze, którzy wystawiają takowe zaświadczenia bez uprzedniego zbadania pacjenta. Czy w związku z tym niemiecki pracodawca ma prawo do skontrolowania wiarygodności zaświadczenia lekarskiego? Na to pytanie odpowiadamy poniżej!

  Czy w Niemczech pracodawca może w razie wątpliwości sprawdzić wiarygodność zaświadczenia lekarskiego?

  Jeśli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczenia lekarskiego o chorobie pracownika, może on poprosić służby medyczne [der medizinische Dienst] kasy chorych [die Krankenkasse] o dodatkowe przebadanie go. Podejrzenie musi być jednak uzasadnione. Zwykłe przypuszczenie jest w tym wypadku niewystarczające. Również ewentualne zatrudnienie detektywa, który miałby obserwować rzekomo chorego pracownika, jest zgodne z prawem, jeśli istnieją poszlaki [die Anhaltspunkte] wskazujące na nieprawdziwość przedłożonego zaświadczenia lekarskiego. Także i w tej sytuacji zwykłe przypuszczenia są niewystarczające, a powyższe postępowanie pracodawcy może nawet stanowić podstawę do roszczenia o odszkodowanie za pogwałcenie prawa osobistego [das Persönlichkeitsrecht] pracownika, które jest chronione w Niemczech przez Konstytucję (patrz: Krajowy Sąd Pracy, wyrok z dnia 19.02.2015, sygnatura akt 8 AZR 1007/13).

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  8 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  8 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  Magdalena

  Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie zwolnienie lekarskiego w Niemczech. Jestem na zwolnieniu od wtorku włącznie do dziś. W środę dostałam listownie wypowiedzenie umowy z firmy. Czy ten okres mimo tego będzie mi zaplacony? Mię jestem jeszcze zdrowa i jeszcze dostane zwolnienie lekarskie. Czy mimo tego mam je wysłać dodatkowo na pracodawcy ? Do kiedy pracodawca mi będzie za nie płacił i czy wogole będzie?

  Magdalena

  dziekuje za odpowiedź, rozumie że np jeśli umowa kończy się w poniedziałek to do poniedziałku włącznie pracodawca mi zapłaci za to zwolnienie, mimo iż dotałam zwolnienie na kolejne 2 tygodnie, czyli do poniedziałku mam zapłacone a później już ani pracodawca ani kasa chorych rozumie że nie płaci tak?

  Kinga

  Dzień dobry

  co może się wydarzyć jeśli nie stawimy się na komisję? Albo gdy list przyjdzie do mieszkania w którym już nie mieszkamy?

  Damian Zakrzewski

  Witam. Mam pytanie, a mianowicie chodzi o to, że byłem na zwolnieniu lekarskim przez 5 tygodni z powodu bólu mięśni/stawów. Po tym czasie powróciłem do pracy i po dwóch dniach przyszedł do mnie list z aok, iż mam się stawić na komisje w celu ustalenia czy jestem zdolny do pracy. Nie poszedłem ponieważ stwierdziłem, że jeżeli już pracuje to nie ma takiej potrzeby. Pracodawca zapłacił mi za te 5 tygodni i tutaj pojawia się pytanie czy mogę mieć jakieś problemy z tego powodu, że nie poszedłem na tą komisje? I druga sprawa, jeżeli po tym 5 tygodniowym zwolnieniu przepracowałem 2… Czytaj więcej »

  BOB1234

  Witam, mam pytanie i proszę o poradę. Pracuję w Niemczech i ostatnio byłem na 3 dniowym zwolnieniu lekarskim. Zwolnienie dostarczone w terminie, pracodawca poinformowany o przyczynie (przeziębienie, problemy z zatokami). Po powrocie menagerka firmy w której pracuje (gastronomia, praca w kuchni) stwierdziła, że wróciłem opalony (co jest nie jest prawdą ponieważ przez 3 dni nie wychodziłem z domu) i że z pewnością nie byłem chory tylko symulowałem żeby zrobić sobie urlop. Podstawą oskarżeń była wymyślona opalenizna i fakt, że w tym czasie również inna osoba przebywała na chorobowym. Menagerka zaczeła wypytywać wielu pracowników gdzie byłem na urlopie po symulowałem chorobę.… Czytaj więcej »

  Piotr PL Worms

  Witam . Mam pytanie , jestem na zwolnieniu lekarskim a pracodawca dzwonil do mnie ze chce zeby mnie przebadal ich firmowy lekarz poniewaz maja watpliwosci czy jestem faktycznie chory. Czy pracodawca ma do tego prawo ? Poprosiłem o wysłanie oficjalnego pisma w tej sprawie. Czy mam obowiazek stawic sie przed tym lekarzem firmowym ?

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  5,934ObserwującyObserwuj
  176ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Chaos na lotnisku w Hamburgu. A prawdziwy sezon wakacyjny dopiero przed nami…

  Opóźnienia w dostarczaniu bagażu utrudniają życie pasażerom lotniska w Hamburgu. Dziennik „Hamburger Abendblatt”, powołując się na rzeczniczkę Lufthansy, podał trzycyfrową liczbę sztuk bagażu, które...

  Najsilniejszy wzrost od 1949 roku: kolejny szok cenowy w Niemczech!

  W maju niemieccy producenci po raz kolejny mocno podnieśli ceny w związku z toczącą się wojną na Ukrainie. Wzrosły one średnio o 33,6%. „Był...

  10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

  Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
  8
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x