Starsi ludzie odbywają mniej stosunków seksualnych, niż młodzi oraz rzadziej o tym myślą. Wyniki berlińskich badań nie są zaskoczeniem. Jednak istnieje pewnego rodzaju potrzeba seksualna, która zawsze utrzymuje się na tym samym poziomie.

Czy pociąg seksualny u osób starszych również przechodzi na emeryturę?

W badaniu naukowcy z Berlina porównują wypowiedzi osób w wieku powyżej 60 roku życia z opiniami młodszych generacji. W różnych grupach wiekowych naukowcy znajdują wiele podobieństw, ale także pewne różnice.

Wynik badań jest jednoznaczny: seksualność ze względu na podeszły wiek jest inna, jednak zdolność odczuwania przyjemności z intymności jest prawie taka sama. Różnice między mężczyznami i kobietami nie są widoczne ze względu na wiek, piszą naukowcy w czasopiśmie „Psychology and Aging“.

Seks to nie tylko stosunek seksualny

Psychologowie, lekarze, naukowcy, socjologowie i genetycy z różnych berlińskich instytucji badawczych analizowali trzy aspekty seksualności: aktywność seksualną, myśli seksualne i intymność. Psycholog Karolina Kołodziejczak z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie, wyjaśnia: ,,Dla nas intymność jest emocjonalnym poziomem seksualności, są z tym związane różne uczucia. Należą do nich na przykład bezpieczeństwo, ochrona i akceptacja, które powstają w wyniku kontaktu fizycznego”.

Naukowcy pytali o cztery różne rodzaje aktywności seksualnej

Naukowcy również nie zdefiniowali seksu jako stosunku seksualnego. Pytali o cztery różne rodzaje aktywności seksualnej czyli takiej jak: kontakt fizyczny, wymianę czułości, seks bez stosunku i stosunek seksualny.

Badania oparto na analizie wieku berlińczyków (tą przeprowadzono pod nazwą „BASE II”), które to dane zebrano w latach 2009-2013. Naukowcy wzięli pod lupę 1514 osoby w wieku od 60 do 82 roku życia, a także 475 osób w wieku od 22 do 36 lat.

,,Podczas stosunku wiek odgrywa większą rolę wśród osób starszych niż u młodszych osób” – podsumowuje psycholog Kołodziejczak. Dla naukowców nie była to wielka niespodzianka. Udało im się wykazać, że pomiędzy 60 a 80 rokiem życia w pierwszej kolejności spadek dotyczył aktywności seksualnej i myśli seksualnych. „Jeśli chodzi o intymność, różnica między młodymi, a starszymi osobami była bardzo niewielka” – relacjonuje psycholog. „W tym punkcie w obydwu grupach wiek nie odgrywał praktycznie żadnej roli”. W przypadku seniorów, naukowcy nie znaleźli nic co by wskazywało na to, że pragnienie uprawiania seksu miałoby szczególnie szybko maleć od pewnego wieku.

Jaką rolę odgrywa seksualność dla dobrego samopoczucia i zdrowia w podeszłym wieku?

Prawie jedna trzecia uczestników badania w wieku od 60 do 80 lat stwierdziła, że są bardziej aktywni seksualnie i mają więcej przemyśleń na temat seksu, niż młoda grupa porównawcza. „Po raz kolejny widzimy tu duże różnice indywidualne u osób starszych” – powiedział Denis Gerstorf, współautor badania. Potrzebne są dalsze badania – na przykład jaką rolę odgrywa seksualność dla zdrowia i dobrego samopoczucia w podeszłym wieku.

Udowodniono już, że niewielka różnica pozostaje: badanie pokazało, że stałe związki są ważne zarówno dla starszych mężczyzn, jak i starszych kobiet, jeśli chodziło o seksualność. Jeśli chodzi natomiast o chęć na seks, to związki partnerskie odgrywały szczególną rolę dla kobiet, podczas gdy dla większości mężczyzn nie miały one wpływu na odczuwanie chęci na seks.

Czy „starsi” czują się dziś młodsi niż w przeszłości – i czy seksualność odgrywa dla nich większą rolę? Nie można odpowiedzieć na to pytanie bez grup porównawczych z poprzednich lat. Jednak aktualnie analizowane są dane z holenderskiego badania, które pozwoliłyby na wykazanie różnic pomiędzy osobami 55- i 65-letnimi od początku lat 90. i początku 2010 r. – mówi Karolina Kołodziejczak. Pierwsze wyniki pokazały, że seksualność była ważniejsza dla osób urodzonych później niż dla pokolenia przed nimi. Ogólnie rzecz biorąc, badania na temat seksualności w podeszłym wieku są wciąż stosunkowo mało prowadzone.

źródło: welt.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Praca w Niemczech

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika