Strona główna Wiadomości z Niemiec Aktualności Czy kasy oszczędnościowe w Niemczech mogą pobierać przy okienku dodatkowe opłaty? Już dziś wyrok BGH w tej sprawie!

    Czy kasy oszczędnościowe w Niemczech mogą pobierać przy okienku dodatkowe opłaty? Już dziś wyrok BGH w tej sprawie!

    Czy kasy oszczędnościowe w Niemczech mogą pobierać przy okienku dodatkowe opłaty? Już dziś wyrok BGH w tej sprawie!

    Kasy oszczędnościowe (niem. Sparkassen) także mają problemy w związku z polityką niskich stóp procentowych. A konsekwencje dotykają głównie klientów. Chodzi m. in. o dodatkowe opłaty przy operacjach dokonywanych przy okienku. Jednak czy jest to w ogóle zgodne z prawem?

    W dniu dzisiejszym BGH (Bundesgerichtshof, czyli Trybunał Federalny) w Karlsruhe podejmie decyzję dotyczącą kontrowersyjnego ostatnio tematu: dodatkowe opłaty kas oszczędnościowych przy wpłatach/ wypłatach pieniędzy bezpośrednio w okienku.

    Czy dodatkowe opłaty są zgodne z prawem?

    Pewien mężczyzna z miejscowości Günzburg był zirytowany faktem, że za podjęcie bądź wpłatę pieniędzy w okienku banku musi uiścić dodatkową opłatę. W zależności od rodzaju konta jest to cena rzędu 1-2 euro. Tylko mając najdroższe konto w banku (Girokonto w z miesięczną opłatą 14,90 euro) opłata dodatkowa wliczona jest już w usługi związane z prowadzeniem rachunku.

    Należy dodać, że takie transakcje są w bankomatach bezpłatne. Jednak uwaga! Z bankomatu możecie wypłacić dziennie maksymalnie tylko 1500 euro. Ta sprawa tak bardzo zirytowała klienta, który poczuł się pokrzywdzony, że postanowił zgłosić się do Niemieckiej Centrali ds. Zwalczania Nieuczciwej Konkurencji (niem. Wettbewerbszentrale), która pozwała kasę oszczędnościową.

    Prawnik Peter Breun-Goerke tłumaczy, że w całej tej sprawie nie chodzi tylko o „starsze osoby“. Problem dotyczy wszystkich klientów kas oszczędnościowych. Mężczyzna, o którym piszemy, uzbierał na swoim koncie większą sumę pieniędzy i chciał ją wypłacić jednorazowo. Nie brał pod uwagę opcji, żeby przez siedem czy osiem dni z rzędu wypłacać codziennie trochę, tak, aby zaoszczędzić na tej dodatkowej opłacie.

    Prawnik dodaje: „Musi istnieć możliwość podjęcia środków ze swojego konta bez konieczności uiszczania dodatkowej opłaty”.

    Jak to wygląda z punktu widzenia sądu?

    BGH zadecydował w latach 90-tych, że dodatkowe opłaty są niedozwolone, jeśli nie ma bezpłatnej alternatywy.

    Sędziowie uznali wtedy, że 5 bezpłatnych transakcji w miesiącu to liczba „wymagana, ale też wystarczająca”. Wyższy Sąd Krajowy w Monachium nie musi się jednak trzymać tych orzeczeń w bieżącym sporze prawnym, ponieważ w 2009 roku zmieniły się przepisy. Jak będzie teraz z dodatkowymi opłatami jeszcze nie wiadomo – zadecydują sędziowie. Podczas rozprawy w połowie maja nie dali po sobie poznać, ku jakiej opcji się skłaniają – pozostaje więc czekać na ich decyzję.

    Źródło: www.bild.de

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x