Od dzisiaj startuje w Niemczech cyfrowy certyfikat szczepień – oto, jak działa!

    W Niemczech rusza cyfrowy certyfikat szczepień przeciwko koronawirusowi. Od dziś pierwsze apteki i lekarze będą wydawać kody QR dla zaszczepionych. Poniżej znajdziecie odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania dotyczące cyfrowego świadectwa szczepień w Niemczech.

    Czym dokładnie jest cyfrowy certyfikat szczepień?

    Dzięki cyfrowej karcie szczepień, można udowodnić pełną ochronę przed koronawirusem za pomocą smartfona. Cyfrowy certyfikat jest dobrowolnym dodatkiem do żółtej papierowej książeczki szczepień, która nadal obowiązuje. Dowód jest przechowywany w aplikacji na smartfonie za pomocą kodu QR. Oprócz szczepień, wkrótce w aplikacji zostaną udokumentowane również negatywne wyniki testów i przebyte infekcje. Jeśli nie macie smartfona, możecie wydrukować kartę szczepień i korzystać z niej w tradycyjny sposób.

    Jaka aplikacja jest do tego potrzebna?

    Na początek cyfrowy certyfikat szczepień można zapisać i wyświetlić lokalnie w aplikacji CovPass, opublikowanej przez Instytut Roberta Kocha (IRK) lub w oficjalnej aplikacji ostrzegawczej Corona-Warn-App, w skrócie CWA (od wersji 2.3), również opublikowanej przez IRK. W przeciwieństwie do CWA, aplikacja CovPass nie ma funkcji śledzenia kontaktów. CWA zostało pobrane do tej pory ponad 28 milionów razy, aplikacja CovPass jest dostępna dopiero od kilku dni. Od najbliższej środy świadectwo szczepień będzie można wyświetlić również w aplikacji Luca.

    Jak uzyskać cyfrowy certyfikat szczepień?

    Certyfikat szczepień będzie dostępny w formie kodu QR w centrum szczepień lub w gabinecie lekarskim bezpośrednio po zakończeniu szczepienia. Kod jest zwykle drukowany na papierze, a następnie można go odczytać za pomocą smartfona.

    Ponad 20 milionów obywateli Niemiec, którzy zostali już w pełni zaszczepieni, może otrzymać dowód cyfrowy po fakcie. Każdy, kto został zaszczepiony w centrum szczepień, otrzyma w najbliższych dniach kod QR pocztą lub e-mailem.

    Każdy, kto został zaszczepiony w gabinecie lekarskim, może się z nim skontaktować i poprosić o cyfrowy certyfikat, który zostanie wygenerowany już po fakcie. W tym celu należy przedstawić żółtą książeczkę szczepień i dowód osobisty.

    Niektóre apteki również chcą oferować tę opcję – szczególnie z myślą o osobach, które zostały już całkowicie zaszczepione. Jednak jak na razie, tylko kilka aptek jest w stanie to zrobić, jak ogłosiło stowarzyszenie branżowe.

    Cyfrowe certyfikaty są oznaczone jako „Unijny certyfikat szczepień przeciw COVID-19” (niem. EU-COVID-19 Impfzertifkat). Inne kody QR, które są również wydawane w związku ze szczepieniami Covid-19 – takie jak kody zaproszeń na termin szczepienia lub świadectwa szczepień, które nie są zgodne z europejskimi wymaganiami certyfikatów – nie są przeznaczone do weryfikacji w aplikacji CovPass i dlatego nie są przez nią uznawane.

    Gdzie honorowany jest cyfrowy certyfikat szczepień?

    Cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu jest akceptowane na terenie całych Niemiec, jak również w pozostałych krajach UE. Jednak nie nastąpi natychmiastowy, ogólny start cyfrowych certyfikatów wszędzie jednocześnie. W wielu miejscach wciąż nie są spełnione wymagania technologiczne, a dokładne procesy techniczne również są nadal niejasne. Od lipca ma być możliwość korzystania z paszportu cyfrowego w podróżach transgranicznych w obrębie UE. Według danych Komisji Europejskiej, cyfrowe świadectwo szczepień wydaje obecnie osiem państw członkowskich – Bułgaria, Dania, Grecja, Chorwacja, Litwa, Polska, Hiszpania i Czechy.

    Jakie dane są przechowywane w cyfrowej karcie szczepień?

    Jako dane osobowe przechowywane w cyfrowym certyfikacie są imię i nazwisko oraz data urodzenia, a z danych dotyczących szczepionki: data szczepienia, nazwa szczepionki i numer serii. Te dane są zapisywane tylko lokalnie na smartfonie. Do sporządzenia cyfrowego świadectwa szczepień konieczne jest jednorazowe zebranie tych danych przez ośrodek szczepień i przekazanie ich do RKI do podpisu. Tam te dane są natychmiast usuwane.

    Czy nadal potrzebna będzie żółta książeczka szczepień?

    Cyfrowa karta szczepień jest dobrowolną, uzupełniającą opcją do książeczki szczepień. Jeśli nie chcecie korzystać z cyfrowego certyfikatu, nadal możecie używać papierowej żółtej książeczki szczepień. Szczególnie na początku zaleca się zabranie ze sobą papierowej książeczki szczepień dodatkowo do aplikacji, na wypadek, gdybyście chcieli lub musieli gdzieś udowodnić swoją ochronę przed koronawirusem.

    Jakie korzyści daje cyfrowy certyfikat szczepień?

    Cyfrowy certyfikat szczepień może służyć jako dowód złagodzenia ograniczeń dotyczących koronawirusa i ma również ułatwić podróżowanie. Kraje związkowe lub poszczególne państwa członkowskie UE określają szczegółowo, jakie są to korzyści na ich terytorium.

    Jak weryfikowane jest cyfrowe zaświadczenie o szczepieniu?

    Powstała w tym celu specjalna aplikacja weryfikacyjna CovPass Check. Dzięki temu pracownicy restauracji mogą na przykład szybko zeskanować kod QR z CovPass, aby sprawdzić, czy goście mają pełną ochronę przed zachorowaniem lub ważny test. Wystarczy tylko, że porównają widoczny w aplikacji status szczepień i nazwisko gościa z dowodem osobistym lub innym dokumentem tożsamości. Natomiast w systemie nie widać, czy gość chorował już na COVID-19.

    Ile kosztuje cyfrowe świadectwo szczepień?

    Cyfrowa karta szczepień jest bezpłatna. Jednak apteki i lekarze otrzymają po 18 euro wynagrodzenia za późniejsze tworzenie cyfrowych certyfikatów – z pieniędzy podatników. Według stowarzyszenia podatników, będzie to kosztować łącznie około 50 mln euro.

    Czy w cyfrowej karcie szczepień przechowywane są również informacje o innych szczepieniach?

    Na początek cyfrowy certyfikat będzie zawierał jedynie dane odnośnie szczepienia przeciw COVID-19. Jednak od przyszłego roku ma być również możliwość cyfrowego rejestrowania innych szczepień.

    Na jakich smartfonach dostępny jest cyfrowy certyfikat szczepień?

    W przeciwieństwie do oficjalnej aplikacji CWA, aplikacja CovPass jest oferowana nie tylko dla iPhone’ów od Apple i smartfonów z Androidem z usługami Google Play, ale także dla smartfonów chińskiego giganta technologicznego Huawei. Ponieważ aplikacja działa bez usług Google, nie obowiązuje tutaj embargo technologiczne nałożone przez USA na Chińczyków. Aplikację CovPass można pobrać bezpłatnie ze sklepu Apple App Store na telefony iPhone, ze sklepu Google Play na telefony z systemem Android oraz z Huawei AppGallery na smartfony Huawei. Na urządzeniach Apple wymagany jest system operacyjny iOS 12 (lub nowszy), a na urządzeniach z systemem Android musi być zainstalowany co najmniej Android 6.

    Kto opracował aplikację CovPass?

    Konsorcjum kierowane przez amerykańską grupę IBM opracowało niemiecką aplikację CovPass, na zlecenie Federalnego Ministerstwa Zdrowia. Stworzono taki interfejs, aby aplikacja działała również w całej UE. Techniczne wdrożenie aplikacji zlecono SAP i spółce-córce Deutsche Telekom: T-Systems. Obie firmy opracowały już aplikację CWA i świetnie radzą sobie z technicznym wdrożeniem takich aplikacji na poziomie europejskim.

    Źródło: www.tagesschau.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    4 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    4 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Babcia pyta

    Moja Babcia się pyta,czy te cyfry co Niemcy tatuowali im na przedramieniu w latach 40-tych jeszcze są ważne i czy wchodzą w skład tego certyfikatu obecnego?

    Dziadek odpowiada

    Rozumiem, ze paszportu z cyferkami, dowodu osobistego z cyferkami lub peselu/innego numeru nie masz? Po prostu kolejny dodatek, tak jak kiedys byl kolor oczu w dowodzie, dzsiaj mozesz nawet podpis cyfrowy miec. Wiesz, ze twoj telefon tez ma ciag cyferek (imei)? Jestes oznaczony tak czy inaczej.

    Babcia pyta

    Babci chodziło tylko o te cyferki z lat czterdziestych.Telefonu komórkowego babcia nie posiada…Mówi że nie ufa żydom od wojny.Twierdzi że zdradliwe byli.

    Piotr

    Ostatnio edytowane 2 lat temu przez Piotr

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    4
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x