Coraz więcej dzieci w Niemczech korzysta z pomocy psychoterapeutów

Według danych Kasy Chorych Barmer, coraz więcej dzieci i młodzieży w Niemczech decyduje się na leczenie psychoterapeutyczne. W ciągu jedenastu lat liczba młodych pacjentów wzrosła ponad dwukrotnie. Z informacji podanych przez kasę chorych wynika, że w 2019 r. w całych Niemczech pomocy psychoterapeutów potrzebowały około 823 tysiące dzieci i młodzieży.

Według raportu, powodem podjęcia terapii są często reakcje na silny stres i zaburzenia adaptacyjne – np. po stracie bliskiej osoby lub w wyniku mobbingu. Jednak przyczyną może być również depresja oraz zaburzenia lękowe i emocjonalne.

Pandemia przyczyniła się do pogorszenia stanu zdrowia psychicznego młodych ludzi w Niemczech

Zdaniem ekspertów, pandemia Covid-19 i związane z nią surowe restrykcje dotyczące kontaktów społecznych jeszcze bardziej pogorszyły sytuację. Nowa rzeczywistość stanowi dla dzieci i młodzieży duże obciążenie psychiczne.

Znaczące różnice regionalne

Jednocześnie z raportu kasy chorych wynika, że istnieją wyraźne różnice regionalne, jeśli chodzi o korzystanie z usług psychoterapeutycznych. W 2019 r. największe zapotrzebowanie na nie wystąpiło w Berlinie (5,19% wszystkich dzieci i młodzieży), a w dalszej kolejności w Nadrenii Północnej-Westfalii i Hesji.

Najniższy odsetek młodych ludzi korzystających z pomocy psychoterapeutów odnotowano w Meklemburgii-Pomorzu Przednim (3,33% wszystkich młodych ludzi). Jednak to właśnie tam gwałtownie wzrosła liczba osób poddających się leczeniu – licząc od 2009 r. wzrost ten wyniósł 239%. Kolejne miejsca zajęły Saksonia-Anhalt i Brandenburgia. Tendencja wzrostowa jest najmniej zauważalna w Bremie (52%).

Terapia często trwa latami

Wyniki badań wskazują, że duża liczba młodych ludzi przez lata cierpi na zaburzenia psychiczne. W grupie dzieci i młodzieży, które w 2014 r. po raz pierwszy korzystały z psychoterapii, u ponad jednej trzeciej osób udokumentowano co najmniej jedno zaburzenie psychiczne już na pięć lat przed rozpoczęciem terapii. A ta często trwa latami.

U nieco mniej niż 41 procent sesje psychoterapii trwały nie dłużej niż rok. Jednocześnie ponad jedna trzecia (36,4%) nadal korzystała z psychoterapii po upływie ponad dwóch lat od rozpoczęcia leczenia. U 62,5 procent wszystkich osób dotkniętych zaburzeniami psychicznymi, nawet po pięciu latach od rozpoczęcia terapii, wciąż były one diagnozowane.

Źródło: www.tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

Nauka języka niemieckiego? Babbel.com – wypróbuj przez 7 dni za darmo!

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

Nie pandemia się przyczyniła tylko pierd….ety rząd!

187,966FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x