Co teraz z testami na koronawirusa w Niemczech?

    Od 11 października testy na koronawirusa nie będą w Niemczech dłużej bezpłatne dla wszystkich. Tylko osoby, które nie mogą zostać zaszczepione, otrzymają je za darmo. O tym, ile będzie kosztował test, zadecyduje rynek. Co to oznacza dla wielu stacji testowych, które pojawiły się od wiosny?

    Tylko 35 osób dziennie przychodzi na testy

    Duża hala w Lipsku jest prawie pusta. Stoi tu tylko jeden stół, nieco opuszczony, z przyborami do badań, dozownikiem do dezynfekcji i drukarką do wyników badań. Cindy Saleem wynajęła lokal specjalnie na potrzeby centrum testowego, tuż obok swojego baru w Lipsku.

    Teraz, pół roku później, coraz mniej osób przychodzi na testy. Wciąż jest ich 35 dziennie, w szczytowym okresie było ich 200. Kiedy testy staną się wkrótce płatne, Cindy Saleem spodziewa się jeszcze mniejszej liczby klientów. Jedna z klientek już ogłosiła, że nie będzie więcej chodzić do kina.

    Operator: Stacja testowa prawie się nie opłaca

    Cindy Saleem otrzymuje obecnie od Stowarzyszenia Lekarzy Ustawowego Ubezpieczenia Zdrowotnego zwrot kosztów w wysokości 11,50 euro za test. Uważa, że to niewiele jak na wysiłek, który musi włożyć – a jednak to było dla niej zbawienie. Jej marzeniem było otwarcie baru. Wszystko było doinwestowane, wyremontowane. Ale potem pojawił się koronawirus. Zamiast baru miała centrum testowe, które utrzymywało ją na powierzchni w czasie kryzysu.

    Bezpieczna gra: Test mimo szczepienia

    Nawet jeśli testy będą wkrótce kosztować, nadal są ludzie, którzy chcą się przebadać, jak wynika z ankiety przeprowadzonej przez MDR. Na przykład niezależny pedagog społeczny wyjaśnia, że mimo szczepień chce po prostu być po bezpiecznej stronie – dla siebie, swojego otoczenia, środowiska pracy i rodziny. Mężczyzna nie ma nic przeciwko temu, że w przyszłości będzie musiał za to zapłacić.

    Nieszczepieni mają dylemat

    Student Hannes ma inne zdanie. Na swojej uczelni musi codziennie pokazywać negatywny wynik testu. Teraz stoi przed dylematem: zaszczepić się czy płacić za testy w przyszłości?

    Zdaniem Hannesa, wielu studentów nie może sobie pozwolić na testy w dłuższym okresie czasu. „Byłoby fajnie, gdyby testy kosztowały mniej lub pozostały darmowe dla studentów i innych osób”, mówi. W końcu, jak mówi, są też ludzie, którzy nie chcą się szczepić z ważnych powodów.

    Testy na koronawirusa w Niemczech powinny kosztować od 15 do 20 euro

    Cindy Saleem chce, aby jej centrum testowe pozostało na razie otwarte. Test powinien kosztować co najmniej 20 euro, w przeciwnym razie nie byłoby to dla niej opłacalne. Nie wie jeszcze, czy będzie otwarta codziennie. Będzie to zależało od popytu.

    Również inne centra testowe w Lipsku chcą na razie pozostać otwarte – jak na przykład namioty testowe przy Wilhelm-Leuschner-Platz. Jednak z mniejszą ilością namiotów i za około 15 euro za test.

    Apteki chcą również przeprowadzać testy

    Krajowy Związek Aptekarzy Saksonii zakłada, że większość aptek nadal będzie oferować testy. Z kolei w Saksonii-Anhalt i Turyngii stowarzyszenia aptekarzy spodziewają się, że miejsc testowych w aptekach będzie coraz mniej, jeśli mniej osób będzie chciało się poddać testom.

    Policja kryminalna nie ma informacji o fałszowaniu testów masowych

    Jeśli chodzi o ewentualne fałszowanie testów, Krajowy Urząd Policji Kryminalnej Saksonii twierdzi, że obecnie nie ma powodów, aby sądzić, że w przyszłości ludzie będą fałszować testy na dużą skalę, zamiast za nie płacić. Policjanci z wydziału kryminalnego chcą monitorować sytuację, aby móc reagować. Obecnie liczba podróbek tetsu na koronawirusa jest możliwa do opanowania.

    Eksperci, tacy jak wirusolog Alexander Kekulé, krytycznie odnoszą się do faktu, że w przyszłości testy na koronawirusa będą w większości przypadków płatne, ponieważ zniechęci to nieszczepione osoby do wykonywania testów. Również wirusolog Jonas Schmidt-Chanasit nadal opowiada się za opcją bezpłatnych testów, zwłaszcza w celu ochrony wrażliwych miejsc, takich jak domy opieki czy kliniki.

    źródło: www.mdr.de

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x