Strona główna Wiadomości Newsy Co drugi Niemiec liczy się z tym, że na starość jego standard życia się obniży!

Co drugi Niemiec liczy się z tym, że na starość jego standard życia się obniży!

Co drugi Niemiec liczy się z tym, że na starość jego standard życia się obniży!

Ustawowa emerytura będzie tylko dla niektórych na starość wystarczającym zabezpieczeniem finansowym. Jak pokazują badania wśród niemieckich obywateli, wielu z nich nie jest w stanie pozwolić sobie na prywatne zabezpieczenie emerytalne. Dopiero przy pewnych określonych zarobkach jest to wykonalne.

Większość Niemców nic nie oszczędza, ponieważ ich na to nie stać

Ten, kto odkłada pieniądze, odkłada je głównie na starość. Jednak jak pokazują wyniki reprezentatywnej ankiety Instytutu Badania Opinii Publicznej YouGov, jedna trzecia ludzi w Niemczech (dokładnie 32%) w ogóle nie odkłada pieniędzy, ponieważ nie mają tyle, żeby coś zaoszczędzić. Istnieje realne ryzyko podziału społecznego.

Co drugi pytany (49%), z 2062 osób ankietowanych, liczy się z tym, że na starość jego standard życia spadnie. Prawie tyle samo osób, bo 46% chętnie więcej by odkładało na starość i dotyczy to wszystkich klas wynagrodzeń. Jednak dopiero powyżej miesięcznych zarobków wynoszących 2.500 euro, oszczędza 15-20% ludzi w Niemczech.

Ci, którzy zarabiają powyżej 3.500 euro, oszczędzają na starość i taki tok myślenia jest u nich bardzo mocno ukształtowany. Ci, którzy mogą sobie na to pozwolić, stawiają sobie ten cel oszczędzania na pierwszym miejscu – tak działa aż 48% pytanych. Na drugim miejscu (44%) jest odkładanie na tak zwany „wszelki wypadek”.

Bezpieczeństwo jest dla Niemców bardzo ważne

W ankiecie Niemcy mogli wybrać trzy cele, na które odkładają pieniądze. Pierwsze dwa już znamy, a jakie były kolejne? 24% badanych podało większe wydatki, 23% podróże, a 21% własność mieszkalną.

Najważniejszym kryterium jest dla pytanych bezpieczeństwo inwestycji – tak odpowiedziało aż 42% biorących udział w ankiecie. 23% badanych podało atrakcyjne oprocentowanie. Niemcy oszczędzają przede wszystkim korzystając z lokat terminowych (29%) i z książeczek oszczędnościowych (24%), mimo, że przy aktualnym oprocentowaniu prawie nie przynoszą one zysków.

Ponadto popularne są umowy oszczędnościowo-budowlane (wybiera je 21% osób) oraz ubezpieczenia na życie (17%).

Źródło: www.welt.de

Obserwuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x