Bundeswehra sprzedała używanego laptopa, na którym znajdowały się poufne informacje. Chodzi o instrukcję obsługi wyrzutni rakiet „Mars”.

Polski program do fakturowania zgodny z niemieckimi przepisami

Twardy dysk nie został przed sprzedażą sformatowany

Wygląda na to, że dysk twardy nie został przed sprzedażą sformatowany. Niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że opis wyrzutni rakiet „nie zawierał żadnych krytycznych informacji”. Jeżeli materiał jest oznaczony jako „sklasyfikowany wyłącznie do użytku służbowego”, klasyfikuje się go na najniższym poziomie bezpieczeństwa.

Nabywca to leśniczy z Bawarii

Zgodnie z raportem nabywca, leśniczy z Górnej Bawarii, kupił w 2018 r. od federalnej organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi (Vebeg) cztery używane laptopy na aukcji. Na jednym z nich system operacyjny był nadal zainstalowany i można go było odblokować wpisując ostatnią nazwę użytkownika jako hasło. W marcu zgłosił swoje znalezisko do Ministerstwa.

Znane inne przypadki

W związku z tym, że znanych jest jeszcze kilka przypadków tego typu sprzedaży starych laptopów przez niemieckie wojsko, ministerstwo rozpoczęło odkupywanie urządzeń za pośrednictwem Vebeg. Leśniczy, zwrócił już laptopa zawierającego tajne informacje, lecz posiada jeszcze trzy pozostałe. Śledztwo dotyczące twardych dysków przeprowadzone przez niemieckich dziennikarzy wykazało również, że inne dokumenty zaklasyfikowane jako tajne, które wcześniej zostały usunięte „mogły zostać łatwo przywrócone”. Ponadto na jednym z komputerów znaleziono zdjęcia obecnych lub byłych członków Bundeswehry.

źródło: n-tv.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Włącz powiadomienia o nowych komentarzach  
  Powiadom o