Bundestag zadecydował: obywatele nie staną się automatycznie dawcami narządów!

0
704

Bundestag głosował dzisiaj za projektem ustawy, która przewiduje aktywne wydanie zgody na dawstwo narządów. Ponadto ma zostać wprowadzony rejestr internetowy, który będzie dokumentował gotowość do przekazywania narządów. Poprzednio posłowie odrzucili rozwiązanie, które przewidywało wypowiedzenie sprzeciwu.

Posłowie przegłosowali za rozszerzoną zgodą na dawstwo narządów

W trzecim czytaniu posłowie głosowali wyraźną większością głosów za tzw. rozwiązaniem rozszerzonej zgody na dawstwo narządów. 432 posłów było za, 200 przeciw, a 37 wstrzymało się od głosu. Jak to zwykle bywa w przypadku kwestii etycznych, po około dwugodzinnej debacie posłowie decydowali tylko zgodnie z własnym sumieniem, bez względu na przynależność do określonej frakcji.

Pobranie narządów będzie możliwe po wyrażeniu zgody za życia

Projekt przegłosowanej ustawy został wprowadzony przez grupę posłów na czele z Annaleną Baerbock (Zieloni) i Katją Kipping (lewica). Centralnym jej aspektem jest to, że pobranie narządu jest możliwe tylko wtedy, gdy dawca wyraził na to wyraźną zgodę jeszcze za życia. W przyszłości jednak obywatele mają być pytani w sprawie dawstwa narządów co najmniej co dziesięć lat, na przykład przy składaniu wniosku o wydanie dowodu tożsamości lub wizycie u lekarza. Podczas debaty Baerbock powiedziała, że Ustawa Zasadnicza nakazuje poszanowanie prawa każdego człowieka do samostanowienia: „Człowiek należy do siebie samego, nieskażony, bez sprzeciwu”. Parlamentarzyści głosowali również za utworzeniem centralnego rejestru online. Tam każdy obywatel powinien udokumentować swój stosunek do dawstwa narządów – w formie oświadczenia „tak” lub „nie” – i móc go w każdej chwili zmienić.

Wcześniej posłowie zagłosowali przeciwko rozwiązaniu przewidującemu zgłoszenia sprzeciwu, przedstawionemu przez ministra zdrowia, Jensa Spahna. Ten chiał, aby każdy obywatel automatycznie był dawcą narządów, jeżeli wcześniej nie wyraziłby sprzeciwu. Ekspert ds. zdrowia SPD, Karl Lauterbach, również z pasją opowiadał się za tym w trakcie debaty.

źródło: tagesschau.de

 • Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

  Praca w Niemczech

  Dodaj komentarz

  avatar
    Obserwuj  
  Powiadom o