Najemcy będą mieli w Niemczech więcej praw: Bundestag podjął decyzję o zaostrzeniu przepisów w sprawie zbyt dużych podwyżek czynszu. Nowe regulacje dotyczą między innymi kosztów remontu, ale także ubezpieczenia pielęgnacyjnego.

Od stycznia, najemcy w Niemczech będą mogli się lepiej bronić przed zbyt dużymi podwyżkami czynszu. Tak zadecydował Bundestag, zaostrzając przepisy dotyczące „Mietpreisbremse”. CDU/CSU i SPD opowiedziały się za projektem ustawy. AfD i FDP go odrzuciły, a Lewica i Zieloni wstrzymali się od głosu.

Wprowadzony został obowiązek informowania o opłatach, czyli wynajmujący będzie musiał poinformować osobę zainteresowaną mieszkaniem, jaki czynsz płacił poprzedni najemca. W ten sposób nowy najemca będzie wiedział, czy jego czynsz nie jest zbyt wysoki. Aby zapobiec szykanom czy remontom „na wyrost”, wprowadzono kary pieniężne dla wynajmujących i odszkodowanie dla najemców dotkniętych tym problemem.

Rozłożenie kosztów remontowych

Wynajmujący będą mogli tylko część kosztów, związanych z remontem mieszkania, „przerzucić“ na najemców. Wcześniej było to 11%, teraz już tylko 8%. Jednocześnie obowiązywać będzie regulacja, że przez sześć lat po remoncie, czynsz nie będzie mógł zostać podniesiony o więcej niż trzy euro na metr kwadratowy. W przypadku mieszkań, gdzie czynsz wynosi do siedmiu euro na metr kwadratowy, podwyżka czynszu może wynosić tylko dwa euro.

W wielu aglomeracjach czynsze w ostatnich latach bardzo wzrosły. Dlatego poprzedni rząd wprowadził „Mietpreisbremse”, czyli metodę zastopowania wzrostu cen. W związku z tym, że tamte regulacje okazały się mało skuteczne, CDU/CSU oraz SPD ustaliły teraz pewne poprawki.

Większe składki na ubezpieczenie pielęgnacyjne

W Bundestagu dyskutowany był też temat ubezpieczenia pielęgnacyjnego. Obywatele Niemiec zapłacą od przyszłego roku wyższe składki. Stawka zostanie podniesiona o 0,5 punktu procentowego i wynosić będzie 3,05 % dochodów brutto. W przypadku osób bezdzietnych stawka wyniesie 3,3%.

Z tych dodatkowych pieniędzy mają zostać sfinansowane rozszerzone świadczenia pielęgnacyjne oraz pokryte będą przyszłe koszty związane z zaopatrzeniem obywateli w lepsze usługi pielęgnacyjne. Podniesienie składki będzie oznaczało większe wpływy państwa – 7,6 miliarda euro. Do roku 2022 składki powinny pozostać bez zmian.

Źródło: tagesschau.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika