Co jakiś czas w Dreźnie znajdowane są bomby z czasów II wojny światowej. Tym razem na terenie przy Messering. Jak wynika z danych miasta, eksperci doszli do tego wniosku po obejrzeniu historycznych zdjęć lotniczych. Pracownicy saksońskiego przedsiębiorstwa ds. usuwania środków bojowych odkryli przedmiot przypominający bombę lotniczą pod zaasfaltowanym wjazdem na terenie jednej z firm przy Messering. Teren sprawdzany był w związku z planami budowlanymi. Na podstawie wartości pomiaru i oceny zdjęć lotniczych, podejrzenia te wydają się zasadne.

Możliwa ewakuacja aż 16.000 osób oraz szkół i przedszkoli

Służby zajmujące się usuwaniem środków bojowych przypuszczają, że może to być niewypał o wadze 500 kg. Rzeczniczka miasta potwierdziła, że ulica zostanie otwarta 22. października. Wtedy też podjęta zostanie decyzja o ewentualnej ewakuacji następnego dnia. Ewakuacja dotknęłaby ok. 16.000 osób.

Na obszarze, który ciągnie się przez takie dzielnice jak: Friedrichstadt, Mickten i Pieschen, znajduje się wiele przedszkoli i osiem szkół, m.in. gimnazjum sportowe przy Messering, szkoła podstawowa nr. 8 przy Konkordienstraße oraz szkoła podstawowa nr. 144 przy Micktenerstraße.

Niezidentyfikowany przedmiot leży 2-3 metry pod ziemią. Może chodzić zarówno o bombę (250 kg lub 500 kg), jak i o całkiem zwyczajny, niegroźny przedmiot. Holger Klemig, kierownik służb zajmujących się usuwaniem środków bojowych w Saksonii podkreśla, że „dokładnie będziemy wiedzieli, z czym mamy do czynienia, dopiero po odkopaniu przedmiotu. Ale wtedy nie ma już odwrotu”.

Mało czasu na rozbrojenie

Wypowiedż Holgera Klemig oznacza, że jeśli przedmiot faktycznie okaże się bombą lotniczą, wtedy należy od razu rozpocząć ewakuację całego obszaru. Po odkopaniu, w zależności od stanu bomby, będzie bardzo mało czasu na jej rozbrojenie. Jak wynika z informacji policji, obszar ewakuacyjny, w związku z niekorzystnym położeniem topograficznym, wynosi w przypadku bomby o wadze 500 kg – ok. 1,5 kilometra. Aby mieszkańcy dotknięci tą sytuacją, czyli prawie 16.000 osób, mogli się przygotować do ewakuacji, miasto chce wszystkich odpowiednie wcześnie poinformować. Dyrektor policji, Stefan Dörner, który będzie kierował akcją policyjną, dodaje: „Chcemy jak najbardziej ograniczyć mieszkańcom niedogodności związane z ewakuacją. Dlatego będziemy działać nieco inaczej niż zwykle. To nie bomba określi termin akcji, ale sami go wyznaczymy”.

W akcji ewakuacyjnej ma uczestniczyć ok. 300 policjantów. Policję w Dreźnie wspierać będą koledzy z Görlitz, z saksońskiej jednostki specjalnej oraz z policyjnego urzędu nadzoru wewnętrznego.

Źródło: mdr.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika