Biontech/Pfizer chciały uzyskać 54 euro za jedną dawkę szczepionki przeciwko koronawirusowi

W pierwszych negocjacjach dotyczących dostaw szczepionki przeciwko Covid-19 Biontech i Pfizer zażądały wysokich cen. UE była nieustępliwa i rozmowy ciągnęły się miesiącami. Ostatecznie firmy zgodziły się na zrealizowanie dostaw za mniej niż jedną trzecią pierwotnej ceny.

Producenci zażądali 54,08 euro za szczepionkę

Latem ubiegłego roku koncerny farmaceutyczne Biontech i Pfizer miały ponoć zaoferować UE swoją szczepionkę za ponad 50 euro za dawkę. Według NDR, WDR i „Süddeutsche Zeitung” producenci zażądali 54,08 euro. Oznacza to, że zażyczyli sobie w sumie około 27 miliardów euro za 500 milionów dawek. Firmy zapewniały, że cena uwzględnia „najwyższy procentowy rabat oferowany krajom rozwiniętym na całym świecie.”

Wysokie oczekiwania cenowe mogły być powodem długich negocjacji, jak również niechęci niektórych krajów UE do szczepionki Biontechu latem ubiegłego roku, przypuszczają autorzy raportu. Ponadto, badanie rzuca nowe światło na wypowiedzi założyciela firmy Biontech Ugura Sahina z początku roku, który krytykował długi proces negocjacji i postawę UE. Spiegel podaje jednak, powołując się na własne informacje, że ostateczna cena została ustalona już w lipcu.

Koniec końców w listopadzie obie strony zgodziły się na stawkę 15,50 euro za dawkę. Ani Biontech/Pfizer, ani UE nie chciały komentować konkretnych liczb. Podobną cenę zapłaciły Stany Zjednoczone, które zabezpieczyły sobie 100 mln dawek za łączną kwotę 1,95 mld dolarów.

Kontrakt na kolejne 300 mln dawek szczepionki

UE była również zaskoczona faktem, że firmy Biontech/Pfizer w swojej ofercie twierdziły, że całkowicie samodzielnie sfinansowały prace nad szczepionką. Federalne Ministerstwo Badań Naukowych (Bundesforschungsministerium) poinformowało, że znacząco wsparło firmę Biontech w początkowej fazie jej istnienia oraz udzieliło wsparcia finansowego i strukturalnego w pierwszych latach działalności. Biontech poinformował również, że „otrzymał około 50 mln euro dofinansowania z inicjatywy klastrowej i programów UE w ciągu pierwszych kilku lat po założeniu.” W samym tylko lecie ubiegłego roku ministerstwo zadeklarowało 375 mln euro.

Dopiero w środę ujawniono, że UE złożyła dodatkowe zamówienie na szczepionki firm Biontech i Pfizer. W tym roku do UE ma trafić kolejne 200 milionów dawek szczepionki, z czego 75 milionów w drugim kwartale. Dodatkowo istnieje opcja zakupu kolejnych 100 milionów dawek. Ponowne zamówienie stanowi uzupełnienie zawartej w ubiegłym roku umowy na dostawę 300 mln dawek. Tym samym Unia Europejska może zamówić łącznie 600 milionów dawek.

Źródło: www.n-tv.de

Wszelkie treści publikowane na stronie są chronione zgodnie z przepisami niemieckiego prawa autorskiego, Urheberrechtsgesetz (§ 52 ff UrhG).

Oferty pracy w Niemczech. Więcej na: praca.dojczland.info

1 KOMENTARZ

Obserwuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy najpopularniejszy
Inline Feedbacks
View all comments
tomek

pazerne hieny a po dotacje na badania z pieniędzy publicznych to pierwsi

177,487FaniLubię
5,205ObserwującyObserwuj

Na start w Niemczech

Przydatne linki

Niemieckie ubezpieczenia

1
0
Co o tym myślisz? Skomentuj!x
()
x