Więcej >>

  Schufa

  Strona główna Wiadomości Newsy 62.500 pracowników opieki w Niemczech to osoby z zagranicy!

  62.500 pracowników opieki w Niemczech to osoby z zagranicy!

  62.500 pracowników opieki w Niemczech to osoby z zagranicy!

  Niemieckie domy opieki i szpitale zatrudniają 62.500 zagranicznych pracowników pielęgniarskich. Tak donosi „Welt am Sonntag” w odniesieniu do danych Federalnej Agencji Pracy. Stanowi to około sześć procent personelu pielęgniarskiego w Niemczech. Udział zagranicznego personelu pielęgniarskiego różni się znacznie w zależności od kraju związkowego. Podczas gdy w Szlezwiku-Holsztynie tylko cztery procent pielęgniarek pochodzi z zagranicy, w Badenii-Wirtembergii odsetek ten wynosi 15 procent.

  To i tak tylko kropla w morzu…

  Nicole Westig, rzeczniczka FDP ds. polityki opieki, nazwała liczbę personelu pielęgniarskiego rekrutowanego do tej pory z zagranicy „nawet nie kroplą w morzu”. Wezwała rząd federalny do zapewnienia łatwiejszego dostępu do niemieckiego rynku pracy. „Z naszego punktu widzenia procedury uznawania kwalifikacji szkoleniowych i pozwoleń na pracę są zbyt biurokratyczne, skomplikowane i długotrwałe”, powiedział Westig.

  Cały czas potrzeba więcej pracowników

  Poseł FDP wezwał do utworzenia ogólnokrajowego biura centralnego do zatwierdzania wykwalifikowanych pracowników. W sierpniu ubiegłego roku prywatne firmy opieki wezwały do stworzenia do programu mającego na celu przyciągnięcie zagranicznych pracowników pielęgniarskich. W sumie miało zostać zatrudnionych 15.000 zagranicznych pielęgniarek. Te mają otrzymać prawo do stałego pobytu, jeśli umowa o pracę twała przynajmniej sześć miesięcy. Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) ogłosił również, że będzie w coraz większym stopniu rekrutował personel pielęgniarski z Europy Wschodniej. Wiąże się to jednak również z niebezpieczeństwem przyciągnięcia do Niemiec pielęgniarek o sfałszowanych zaświadczeniach o kwalifikacjach.

  Według gazety Federalne Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Pracy oświadczyły, że grupa robocza pracuje obecnie nad propozycjami zmniejszenia przeszkód biurokratycznych dla zagranicznych pracowników pielęgniarskich.

  zeit.de

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest
  0 komentarzy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x
  ()
  x