Niemieckie domy opieki i szpitale zatrudniają 62.500 zagranicznych pracowników pielęgniarskich. Tak donosi „Welt am Sonntag” w odniesieniu do danych Federalnej Agencji Pracy. Stanowi to około sześć procent personelu pielęgniarskiego w Niemczech. Udział zagranicznego personelu pielęgniarskiego różni się znacznie w zależności od kraju związkowego. Podczas gdy w Szlezwiku-Holsztynie tylko cztery procent pielęgniarek pochodzi z zagranicy, w Badenii-Wirtembergii odsetek ten wynosi 15 procent.

To i tak tylko kropla w morzu…

Nicole Westig, rzeczniczka FDP ds. polityki opieki, nazwała liczbę personelu pielęgniarskiego rekrutowanego do tej pory z zagranicy „nawet nie kroplą w morzu”. Wezwała rząd federalny do zapewnienia łatwiejszego dostępu do niemieckiego rynku pracy. „Z naszego punktu widzenia procedury uznawania kwalifikacji szkoleniowych i pozwoleń na pracę są zbyt biurokratyczne, skomplikowane i długotrwałe”, powiedział Westig.

Cały czas potrzeba więcej pracowników

Poseł FDP wezwał do utworzenia ogólnokrajowego biura centralnego do zatwierdzania wykwalifikowanych pracowników. W sierpniu ubiegłego roku prywatne firmy opieki wezwały do stworzenia do programu mającego na celu przyciągnięcie zagranicznych pracowników pielęgniarskich. W sumie miało zostać zatrudnionych 15.000 zagranicznych pielęgniarek. Te mają otrzymać prawo do stałego pobytu, jeśli umowa o pracę twała przynajmniej sześć miesięcy. Minister zdrowia Jens Spahn (CDU) ogłosił również, że będzie w coraz większym stopniu rekrutował personel pielęgniarski z Europy Wschodniej. Wiąże się to jednak również z niebezpieczeństwem przyciągnięcia do Niemiec pielęgniarek o sfałszowanych zaświadczeniach o kwalifikacjach.

Według gazety Federalne Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Pracy oświadczyły, że grupa robocza pracuje obecnie nad propozycjami zmniejszenia przeszkód biurokratycznych dla zagranicznych pracowników pielęgniarskich.

zeit.de

Wszelkie treści publikowane na dojczland.info są chronione prawem autorskim. Kopiowanie tekstów że strony bez naszej zgody jest surowo wzbronione!

Oferty pracy w Niemczech - sprawdź teraz!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Napisz komentarz!
Tutaj wpisz Twoją nazwę użytkownika