Więcej

  13 milionów ludzi w Niemczech jest zagrożonych ubóstwem

  W ubiegłym roku około 13 milionów ludzi w Niemczech było zagrożonych ubóstwem – stanowi to 15,8% populacji. O tym poinformował w czwartek Federalny Urząd Statystyczny (Destatis). W 2020 roku było to 16,1%, czyli 13,2 mln osób.

  Więcej kobiet zagrożonych ubóstwem niż mężczyzn

  Za zagrożoną ubóstwem uważa się osobę, która ma mniej niż 60% średniego dochodu całej populacji. W 2021 r. próg dla osoby mieszkającej samotnie w Niemczech wynosił 15.009 euro netto rocznie, dla dwojga dorosłych z dwójką dzieci poniżej 14 roku życia – 31.520 euro netto rocznie.

  W 2021 r. problem dotyczył więcej kobiet (16,5%) niż mężczyzn (15,1%). W starszym wieku różnice są jeszcze bardziej ekstremalne: od 65 roku życia poniżej progu ubóstwa żyło 21% kobiet i 17,4% mężczyzn. Przyczyna takiego stanu rzeczy jest prosta – niższe uprawnienia emerytalne z powodu przerwanego zatrudnienia, np. z powodu wychowywania dzieci.

  Samotni rodzice i rodziny wielodzietne

  W zeszłym roku 16,2% dzieci i młodzieży w Niemczech było ponadprzeciętnie zagrożonych ubóstwem. Również ponad jedna czwarta osób (26,6%) z gospodarstw domowych, w których jeden rodzic samotnie wychowuje dzieci była zagrożona ubóstwem. To samo dotyczyło osób samotnych (26,8%).

  Zagrożone są również rodziny wielodzietne: prawie jedna czwarta osób (23,6%) w gospodarstwach domowych dwojga dorosłych z trojgiem lub więcej dzieci znalazło się poniżej progu ubóstwa.

  Natomiast wskaźnik zagrożenia ubóstwem w 2021 r. dla osób w gospodarstwach domowych z dwojgiem dorosłych i jednym dzieckiem (9,0%) lub z dwójką dzieci (11,4%) oraz w gospodarstwach domowych z dwojgiem dorosłych bez dziecka (11,5%) był poniżej średniej krajowej.

  Ubóstwo zagraża naszej demokracji

  Spośród bezrobotnych, prawie co druga osoba zagrożona jest ubóstwem (47%). W przypadku osób czynnych zawodowo odsetek ten wyniósł zaledwie 8,6%. Natomiast wśród emerytów wskaźnik ten wyniósł 19,3%.

  Obecne podwyżki cen pogorszą sytuację w 2022 r., ostrzega stowarzyszenie opieki społecznej „Paritätischer Wohlfahrtsverband”. Zagrożenie ubóstwem w Niemczech wzrosło również w wyniku pandemii koronawirusa.

  Źródło: www.bild.de

  OPTYMALIZACJA FINANSÓW

  NA START W NIEMCZECH

  POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

  WYBRANE DLA CIEBIE

  3 KOMENTARZE

  Obserwuj
  Powiadom o
  guest

  3 komentarzy
  najstarszy
  najnowszy najpopularniejszy
  Inline Feedbacks
  View all comments
  JANUSZ - KRYSTYNA

  NIE Pis – To dopiero początek – Berlin – Dopiero zapłacą i zapłaczą wszyscy jak NIEMCY nie uruchomią NORD STREAM 1 lub 2 – To może nastąpić Powtórka z Historii 1945 Rok – Ruskie doprowadzili do Kapitulacji Niemiec – UPADEK UNII – A Polska swoimi zapędami zostanie bez Gazu – Bez Węgla – Braki prądu – Nie ma takich możliwości technicznych na obecny czas w Krajach UNII bez surowców z Rosji – Z czego Niemcy chcą zaoszczędzić 15% – Jak wszystkiego będzie brakować 40 – 50% – A jak Rosja ma taki plan – To może trwać 1 – 2… Czytaj więcej »

  JANUSZ - KRYSTYNA

  CZY WARTO KOSZTEM ZA UKRAINĘ jak – ➤ Amnesty krytykuje działania wojenne na Ukrainie – Kijów reaguje oburzeniem – Organizacja praw człowieka Amnesty International oskarża armię ukraińską o narażanie ludności cywilnej działaniami wojennymi. W obronie przed rosyjską inwazją, która trwa od ponad pięciu miesięcy, Ukraińcy utworzyli bazy wojskowe na zaludnionych obszarach mieszkalnych – w tym w szkołach i szpitalach – lub używali tam systemów uzbrojenia – wynika z opublikowanego w czwartek raportu Amnesty. Podczas gdy raport był szeroko komentowany. Kijów był oburzony. Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podoliak oskarżył Amnestię o udział w rosyjskiej kampanii propagandowej mającej na celu zatrzymanie dostaw… Czytaj więcej »

  Klaus slodycz

  Hmmm czyżby eksperymentalny kraj tonął?:))

  Dołącz do nas!

  188,272FaniLubię
  6,119ObserwującyObserwuj
  181ObserwującyObserwuj

  Popularne

  Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2022 – Terminy dla wszystkich landów!

  Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

  Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

  Terminy wypłat Kindergeld w 2022 roku – sprawdź kiedy otrzymasz przelew!

  Kindergeld jest wypłacany co miesiąc na podane we wniosku konto. W zależności od ostatniej cyfry numeru Kindergeld (niem. „Endziffer”) pięniądze otrzymacie na początku miesiąca,...

  Wakacje w i wolne od szkoły w Niemczech w 2022 roku – terminy dla wszystkich landów!

  Ferie i wakacje w 2022/2023 roku z pewnością będą inne niż wszystkie dotychczas. Nadal nie wiadomo co będzie dozwolone, które europejskie rejony otworzą się...

  Instytut Gospodarki Niemieckiej: ponad 330 tysięcy osób w Niemczech może stracić pracę z powodu kryzysu energetycznego

  Do końca przyszłego roku ponad 330 tysięcy osób w Niemczech może stracić pracę z powodu wysokich cen energii – takie obawy wyraża Instytut Gospodarki...
  3
  0
  Co o tym myślisz? Skomentuj!x