Zgubiłeś/-aś polskie dowód osobisty w Niemczech? Dowiedz się co zrobić!

    W sytuacji zagubienia w Niemczech ważnego polskiego dowodu osobistego lub paszportu oraz innych dokumentów należy niezwłocznie poinformować niemiecką policję. Oprócz tego, w przypadku paszportu lub dowodu osobistego utratę należy również zgłosić w jednym z polskich konsulatów na terenie Niemiec (we własnym interesie, aby nikt nieuprawniony nie wykorzystał dokumentu w niechciany przez nas sposób).

    Ważne: Utratę/kradzież dowodu osobistego lub paszportu można zgłosić w konsulacie wyłącznie osobiście! Po zgłoszeniu utraty dokument zostaje unieważniony, w związku z czym nie można się nim więcej posługiwać, nawet jeśli uda Wam się go znaleźć.

    Zagubiony/ukradziony dowód osobisty w Niemczech

    Każdy kto posiada polski dowód osobisty i przebywaja poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zgłasza zagubienie lub uszkodzenie dokumentu w dowolnej placówce konsularnej Rzeczypospolitej Polskiej w formie pisemnej za pomocą poczty (adresy placówek konsularnych RP w Niemczech znajdziecie TUTAJ) wyłącznie poprzez wypełnienie stosownego formularza: Formularz utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego albo osobiście w godzinach urzędowania.

    Zaświadczenie o utracie lub uszkodzeniu dowodu osobistego jest wydawane nieodpłatnie na żądanie. Zaświadczenie jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, nie dłużej jednak niż przez 2 miesiące. Pamiętajcie, że zaświadczenie nie zastępuje dokumentu tożsamości!

    Zagubiony/ukradziony paszport w Niemczech

    Obywatele Rzeczypospolitej Polskiej przebywający w Niemczech, w przypadku zagubienia lub uszkodzenia paszportu muszą się niezwłocznie zgłosić osobiście w dowolnej placówce konsularnej RP w Niemczech w godzinach urzędowania. Poniżej znajdziecie linki do stron internetowych polskich placówek dyplomatycznych na terenie Niemiec:

    Wydział Konsularny Ambasady RP w Berlinie

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Kolonii

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Monachium

    Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Hamburgu

    Wyrobienie nowego paszportu w Niemczech

    Jeżeli po utracie paszportu lub dowodu osobistego w Niemczech pozostaniecie bez innego ważnego dokumentu tożsamości, to w wybranym konsulacie możecie wystąpić o paszport 10-letni (okres oczekiwania około 5-8 tygodni, koszt 110 euro) oraz na życzenie o paszport tymczasowy na czas oczekiwania na wydanie paszportu 10-letniego (dopłata 15 euro) albo tymczasowy na powrót do kraju, ważny przez krótki okres czasu i wydawany dla osób niezamieszkałych w Niemczech (koszt: 40 euro). Okres oczekiwania na paszporty tymczasowe to kilka dni roboczych. W przypadku osób, których paszport został wydany w ciągu ostatnich 10 lat czas ten da się często skrócić do kilku godzin. Jeśli będziecie chcieli załatwić sprawę w czasie krótszym niż 3 dni, to będziecie musieli uiścić dodatkowa opłatę w wysokości 30 euro. Więcej informacji na na ten temat znajdziecie na stronach polskich urzędów konsularnych na terenie Niemiec.

    Ważne: Konsulat jest w stanie pomóc wyłącznie w sprawach paszportowych oraz dotyczących dowodów osobistych. Inne dokumenty (np. prawo jazdy) są z tej pomocy wyjęte.

    Zgubiona/ukradziona karta bankomatowa w Niemczech

    Kartę bankomatową należy niezwłocznie zastrzec w banku, w którym została wydana. Można to zrobić telefonicznie (większość banków oddaje do dyspozycji bezpłatna infolinię) albo osobiście w banku.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    2 KOMENTARZE

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    2 komentarzy
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    czeslaw179

    dlaczego nowy dowud osobisty RP nie moge aktywowac karty sim w niemczech jako wiarygodnosci przy otrzymaniu numeru

    Piotr

    Dlaczego bez profilu zaufania nie moge zglosic zgubionego dow.os.w konsulacie niemieckim ?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...
    2
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x