Wypadek samochodowy w Niemczech – jak się zachować w miejscu wypadku?

    Jeśli nie daj Boże przytrafi się Wam kiedyś nieszczęście i będziecie uczestnikami wypadku w Niemczech, to warto żebyście wiedzieli jak się w takiej sytuacji prawidłowo zachować. Pod wpływem dużego stresu być może nie będziecie w stanie na szybko znaleźć potrzebnych informacji, dlatego zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

    Po wypadku najważniejsze jest zachowanie spokoju i przestrzeganie następujących zasad:

    1. Zabezpieczenie miejsca wypadku
    • Włączenie świateł awaryjnych
    • Założenie kamizelki odblaskowej
    • Ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odległości ok. 100 m
    • W przypadku niewielkich szkód należy niezwłocznie usunąć pojazd ze strefy zagrożenia
    • W przypadku większych szkód nie należy usuwać śladów wypadku i zaczekać aż wypadek zostanie przyjęty
    1. Opieka nad rannymi i poinformowanie służb ratowniczych

    Telefon pod nr 110 lub 112 (darmowe połączenie z komórki, budki telefonicznej czy tzw. Notrufsäule, czyli ustawionego przy autostradzie słupa z telefonem do wzywania pomocy w nagłych przypadkach).

    1. Dokumentacja związana z miejscem wypadku i uczestniczącymi pojazdami
    • Należy obejrzeć dokumenty uczestników wypadku
    • Warto zanotować ważne dane np. rejestrację drugiego pojazdu, adres kierowcy, jego ubezpieczyciela, numer polisy ubezpieczeniowej.
    • Powinno się dokładnie zapisać miejsce i czas zdarzenia
    • Warto zrobić zdjęcia wypadku i wszystkich pojazdów w nim uczestniczących
    • Dobrze jest zanotować nazwiska i adresy możliwych świadków zdarzenia
    • Należy spisać protokół wypadku i dać go do podpisu wszystkim uczestnikom zdarzenia
    1. Zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela – jakimi informacjami powinniście koniecznie wymienić się z pozostałymi uczestnikami wypadku?
    • Numery rejestracyjne pozostałych uczestników wypadku
    • Adres właściciela pojazdu (ważne: jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu, wtedy należy zanotować także adres kierowcy!)
    • Rodzaj udziału w zdarzeniu
    • Ubezpieczyciel sprawcy wypadku
    • Numer polisy ubezpieczeniowej
    • Dokładne miejsce i czas zdarzenia
    • Nazwiska i adresy możliwych świadków

    Wypadek w Niemczech – kiedy należy włączyć w sprawę policję?

    Policję należy powiadomić na pewno wtedy, kiedy poprzez wypadek została wyrządzona krzywda jakiejś osobie, ktoś został ranny. Również w przypadku dużych szkód materialnych albo gdy uczestnicy zdarzenia są pod wpływem alkoholu lub narkotyków, wtedy koniecznie należy wezwać policję. Jeśli natomiast chodzi o nieduże wgniecenia w  karoserii, to wezwanie policji nie jest konieczne, ale nie jest też zabronione!

    Jeśli kwestia winy nie jest jednoznaczna albo w wypadku uczestniczą pojazdy lub kierowcy  z zagranicy, również wskazane jest skorzystanie z pomocy policji.

    Czy można zaakceptować upomnienie na miejscu wypadku?

    Nie można jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – wszystko zależy od konkretnego przypadku i związanych z tym okoliczności.

    Kiedy należy włączyć w sprawę firmę ubezpieczeniową?

    Jeśli jesteście uczestnikami wypadku, powinniście poinformować o tym Waszą firmę ubezpieczeniową. Zazwyczaj taki obowiązek poinformowania zawarty jest w warunkach umowy.

    Co jeśli to Wy jesteście sprawcą wypadku?

    Jeśli wypadek samochodowy powstał z Waszej winy, musicie niezwłocznie poinformować o tym Waszego ubezpieczyciela. On zajmie się dalszym postępowaniem. Raczej unikajcie przyznania się do winy na miejscu wypadku.

    A jeśli nie jesteście sprawcą wypadku?

    W takiej sytuacji należy poinformować w pierwszej kolejności Waszego ubezpieczyciela oraz ubezpieczyciela sprawcy wypadku o zaistniałym zdarzeniu. Firma ubezpieczeniowa sprawcy wypadku przekaże Wam, jakie są kolejne kroki odnośnie uregulowania szkody.

    Jakie zdjęcia należy zrobić?

    Sfotografujcie przede wszystkim:

    • Szkody wszystkich pojazdów uczestniczących w wypadku
    • Ślady przebiegu wypadku (np. ślady hamowania na jezdni)
    • Miejsce wypadku (jeśli to możliwe to różne ujęcia, z różnych perspektyw, w zbliżeniu oraz bez)
    • Dokumenty pozostałych osób uczestniczących w wypadku (to na wszelki wypadek, szczególnie jeśli kierowca nie jest właścicielem pojazdu)

    Jakie szczegóły powinien zawierać protokół powypadkowy?

    Nie ma tutaj żadnych sztywnych zasad. Należy zwrócić uwagę na to, żeby wszystkie elementy w protokole były dobrze widoczne i odpowiednio oznakowane. Należy odnotować wszystkie pojazdy uczestniczące w wypadku, położenie i rodzaj znaków drogowych oraz śladów wypadku, tak, aby osoby trzecie mogły na tej podstawie zrekonstruować przebieg zdarzenia.

    Pamiętajcie! Nigdy nie podpisujcie czegoś, czego treści nie rozumiecie albo nie jesteście pewni jej skutków. Kierujcie się tą zasadą zawsze – nie tylko w sytuacji wypadku samochodowego w Niemczech!

    Poniżej udostępniamy Wam europejski formularz z protokołu wypadku drogowego w trzech wersjach językowych:

    Na co należy zwrócić uwagę, jeśli uczestnicy wypadku pochodzą z zagranicy?

    W przypadku sprawców wypadku z jednego z krajów UE lub Islandii, Lichtensteinu, Norwegii albo Szwajcarii, likwidacja szkody następuje poprzez pełnomocnika ds. szkód zagranicznego ubezpieczyciela. Ma on siedzibę w Niemczech i możecie się z nim komunikować w języku niemieckim – niezależnie od tego, czy wypadek miał miejsce w obrębie Unii Europejskiej czy poza nią. Jeśli pełnomocnik nie zgłosi się w ciągu trzech miesięcy albo nie ma z nim kontaktu, wtedy do sprawy włączana jest  niemiecka komisja ds. odszkodowań zajmująca się pomocą dla ofiar wypadków (deutsche Entschädigungsstelle Verkehrsopferhilfe). Należy jednak mieć na uwadze, że zastosowanie ma prawo obejmujące państwo, w którym miejsce miał wypadek, co może mieć wpływ na zakres odszkodowania.

    Zalecane jest następujące postępowanie: w centrali ubezpieczycieli samochodowych dowiecie się kim jest pełnomocnik odpowiedzialny za Wasz przypadek. Jeśli nie ma wyznaczonej takiej osoby, możecie zgłosić szkodę w punkcie pomocy ofiarom wypadków.  Tam możecie się też zwrócić, jeśli pojazd odpowiedzialny za wypadek lub jego ubezpieczyciel nie mogli zostać ustaleni w ciągu dwóch miesięcy. Jeśli natomiast został wyznaczony pełnomocnik, wtedy zgłaszacie szkodę bezpośrednio u niego. Jeśli on lub jego przedstawiciel w ciągu trzech miesięcy od zgłoszenia szkody, nie przekaże odpowiednio uzasadnionej odpowiedzi, wtedy również szkodą może się zająć komisja ds. odszkodowań.  Współpraca z tą komisją jest wykluczona jedynie wtedy, gdy szkoda została zgłoszona bezpośrednio u zagranicznego ubezpieczyciela odpowiedzialności cywilnej, chyba, że nie odpowiedział on z odpowiednim uzasadnieniem w przeciągu trzech miesięcy.

    A jeśli sprawca wypadku pochodzi z innego państwa niż wymienione? Wtedy należy zasięgnąć pomocy adwokata.  Likwidacja szkody poprzez zagraniczne ubezpieczenie OC może w takim wypadku bardzo długo trwać a praktyki likwidacji szkody też bywają bardzo zróżnicowane.

     

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    1 KOMENTARZ

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Piotrek

    Witam wszystkich. W ubiegłym tygodniu moje auto było „częścią” stłuczki na parkingu (bylem w tym czasie w pracy). Czekałem na protokół z policji z nadzieja że znajdę tam numer polisy i wszystkie dane winowajcy. Okazało się jednak że sprawa nie jest wyjaśniona i toczy się pomiędzy dwoma innymi kierowcami którzy brali udział w kolizji. Policja oczywiście prosi mnie o złożenie zeznań a ja domyślam się to wszystko może jeszcze potrwać. Czy nie mając żadnych danych sprawcy mogę skorzystać z usług rzeczoznawcy?

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    Poznajcie 15 najpiękniejszych atrakcji Harzu!

    Góry Harz to niezwykle ciekawe miejsce, które od wielu lat przyciąga zarówno miłośników przyrody, jak i fanów lokalnej historii. Można tu znaleźć jaskinie stalaktytowe,...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....
    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x