Pytania do niemieckiego prawnika

    Poniżej przedstawiamy pytania do niemieckiego prawnika, które zostały zadane na naszym Fanpage’u na Facebooku.

    1.   Po złamaniu, w wyniku operacji wkładania drutów nastąpiły powikłania i choroba Sudok, w wyniku której mam niesprawną prawą rękę. Co robić?

    Możliwe, że w Pana/Pani przypadku doszło do błędu medycznego. Należałoby zażądać wglądu do akt i je przeanalizować. Samemu bez profesjonalnego wsparcia może być Panu/Pani trudno. Proszę przemyśleć oddanie sprawy do adwokata. Jeśli ma Pan/Pani trudną sytuację finansową będzie Pan/Pani mógł/a jak wielu moich kllientów złożyć wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, w tym także kosztów reprezentacji. Dodatkowo może Pan/Pani złożyć wniosek o przyznanie Panu/Pani stopnia niepełnosprawności.

    2.   Mój syn został pobity w szkole. Dyrektor wezwał policję i karetkę. Jak to teraz rozstrzygnąć? Czy policja tą sprawę poprowadzi dalej czy my jako rodzice mamy dodatkowo to zgłosić? Czy należy się odszkodowanie? Dodam że syn obecnie jest na zwolnieniu ma problem z widzeniem nie wiadomo jeszcze czy nie będzie to poważne.Dziękuję za odpowiedź.

    W tym przypadku potrzebuję dużo innych informacji. Jeśli są Państwo zainteresowani proszę o kontakt.

    3.   Mam Gewerbe, założyła mi ją firma która daje zlecenia. W umowie mam zapis, że rodzina ma zapłacić z góry do 5-go każdego miesiąca, a ja powinnam otrzymać wynagrodzenie do 15-go, ale nie dostałam ponieważ firma twierdzi, że rodzina nie zapłaciła i muszę czekać, mimo ze dziś już 10 dni po terminie. Jak to się ma do przepisów? Dziękuję i pozdrawiam.

    W Pani sytuacji liczy się treść zawartej przez Panią umowy. Jeżeli w umowie jest zapisane, że będzie Pani otrzymywała wynagrodyenie do 15 dnia miesiąca, to tak powinno być. Ma Pani w związku z powyższym roszczenie o zapłatę wynagrodzenia. Więcej mogłabym powiedzieć, po zapoznaniu się z umową o pracę.

    4.   Witam serdecznie, pracuję w De. jako opiekunka seniorów, chcę zmienić firmę i pracować bez pośrednika polskiego. Co powinnam wiedzieć i na co zwrócić uwagę przy czysto niemieckiej umówie. Dodam, że słabo znam język. Dziekuję

    W Pani sytuacji najrozsądniejszym rozwiązaniem byłoby zgłoszenie się do prawnika, po tym jak otrzma Pani egzemplarz umowy, ale jeszcze przed jej podpisaniem. Może Pani np. poprosić przyszłego pracodawcę o przesłanie kopii umowy przez internet i wskazać, że z uwagi na brak dobrej znajomości języka niemieckiego potrzebuje Pani trochę czasu, aby przetłumaczyć sobie umowę.

    5.   Zgodnie z obowiązkiem płacenia za telewizję podałam numer konta, aby pobierali pieniądze automatycznie, pomimo powrotu do Polski w grudniu 2014 pieniądze pobierali do września. Napisałam do nich, ale nie chcą oddać pieniądzy. Co robić?

    W tej sprawie istotne jest, co zostało zapisane w umowie z dostawcą, przede wszystkim chodzi mi o okresy wypowiedzenia. Informuje Pani,  ze pisała Pani pismo z prośbą o zwrot pieniedzy, ale nie wspomina Pani, czy wzpowiedziała Pani umowe z dostawcą. Skoro firma tak długo ściągała od Państwa pieniądze, oznacza to, że pomimo powrotu do Polski nie zamknęli Państwo konta w Niemczech? Niestety brakuje mi dalszych informacji, aby konkretnie odpowiedzieć na pytanie. Jeśli jednak wypowiedziała Pani umowę zgodnie z jej postanowieniami, może się Pani domagać zwrotu nadpłaconych pieniędzy.

    6.   Czy w umowie o pracę, w miejscu wymiaru godzin moze być wpisane „nach Bedarf”? Jeśli nie, to co wtedy? Czy stosuje sie jakies powszechne przepisy? Miesięcznie mam średnio około 190 godzin. Nadgodzin nie dostaję…

    Praca 190 godzin w miesiącu, to praca na pełen etat. Jeżeli pracuje Pan/i już jakiś czas można mówić o tym, że powstał swego rodzaju zwyczaj i że pracodawca defacto jest Panu/i winny pełen etat. Jednak przy takim sformułowaniu w umowie, trudno stwierdzić jaka była Państwa wola. Można założyć, że Pan/i podpisując umowę zakładał/a, że będzie pracowałć na pełen etat, tj. 168 godzin miesięcznie a za pozostałe godziny zostaną wypłacone nadgodziny. Konieczne dla oceny sytuacji byłoby zapoznanie się z umową o pracę oraz informacja, o jaki rodzaj pracy się rozchodzi. Dla dalszej oceny należałoby także sprawdzić, w jaki sposób dochodzi do powstania nadgodzin, tj. czy godziny te są wynikiem pracy zlecanej przez pracodawcę i czy przy zlecaniu tej pracy liczy się on z powstaniem nadgodzin. Po dokonaniu opisanej oceny, gdyby okazało się to uzasadnione, możliwe byłoby wezwanie pracodawcy do zapłaty.

    7.   Dzień dobry jestem na zwolnieniu lekarskim miałam wypadek w pracy. Mam zerwane więzadła pod kolanem. Teraz 4 lutego jest operacja i będę miała chorobowe z AOK. Pracodawca nie wypłacił mi nadgodzin i zaległego urlopu za 2015 rok. Co mam robić? Nie dał mi umowy, ale mam co miesiąc rozliczenie. Czy może mnie zwolnić?

    Oczywiście ma Pani roszczenie o wydanie Pani w formie pisemnej umowy o pracę. Zwolnienie Pani z pracy byłoby możliwe, gdyby Pani prognoza na przyszłość jako pracownika danej firmy była negatywna. W obecnym momencie za wcześnie jest, aby mówić o takiej prognozie albowiem operacja odbyła się niedawno. W przypadku, gdyby pracodawca wypowiedział Pani umowę należy w terminie 3 tygodni złożyć do sądu tzw. Kündigungschutzklage. Odnośnie nadgodzin konieczne jest podanie większej porcji informacji, w szczególności dokładne czasy pracy i tzw. Lohnabrechnung. W zależoności od wykonywanej pracy należy mieć na uwadze, że może tu pojawić się przedawnienie roszczeń, dlatego zalecam szybkie działanie. Jeżeli niewykorzystany urlop jest za rok 2015, to może Pani go wciąż wziąć do 31.03.2016 lub domagac się zapłaty.

    8.   W roku 2015 przez miesiąc czerwiec i połowę lipca pracowałam w firmie niemieckiej. Wymusilam, aby otrzymać umowę, którą dostałam, ale nic poza tym. Nie otrzymałam żadnych pokwitowan informujących mnie o potraceniu jakichkolwiek składek. Czy jest szansa, aby właściciel firmy wystawił mi takie dokumenty. Dziekuję za odpowiedź, pozdrawiam

    Oczywiście ma Pani roszczenie do pracodawcy o wystawienie Pani Lohnabrechnung. Prawidłowe rozliczanie z pracownikiem jest jednym z obowiązków pracodawcy. Należałoby pracodawcę pisemnie wezwać do wystawienia lub wydania dokumentów, jeśli tego nie uczyni pozwać do sądu pracy. Pomoc prawnika byłaby tu dość przydatna. Możliwe jest uzyskanie zwolnienia od kosztów sądowych.

    9.   Ja mam pytanie odnośnie kindergeld, w jaki sposób można to przyspieszyć? Czekamy od czerwca i nic – zaznaczę, że od maja mąż był tu sam, a ja z córką dojechałyśmy we wrześniu – od stycznia córka chodzi do przedszkola – podobno dwa inne oddziały się tym zajmują dlatego to tyle trwa jak długo jeszcze mamy czekać?

    W takim przypadku można złożyć sprzeciw na bezczynność urzędu,  a następnie czekać kolejne trzy miesiące. Jeśli w ciągu trzech miesięcy decyzja nie zostanie wydana można wnieść pozew do sądu.

    10.   Jak wygląda sprawa rozwodu. Małżeństwo zawarte w Pl, ale obecnie mieszkają w De i tu chcieliby się rozwieść?

    Obywatele polscy mieszkający w Niemczech mogą sie rozwieść także w tym kraju. Należy pamietać, że w Niemczech conajmniej jedna ze stron musi być reprezentowana przez adwokata. Inaczej niż w Polsce jest także liczona opłata od wniosku, tu bowiem za bazę do kalkulacji przyjmuje się wynagrodzenie obu stron. Sąd niemiecki nie orzeka o winie.

    11.   Ja mam pytanie odnośnie kindergeld, w jaki sposób można to przyśpieszyć czekamy od lipca wysłana była ankieta od nich wypełniona przez pracodawcę. Wszyscy dostali po 3 miesiącach, a ja nic nie dostałam.

    Zob. pyt. 9

    12.   Mam pytanie odnosnie mieszkań od miasta. Czy jeśli mieszkanie zostalo przyznane dla matki z dorosłym dzieckiem, ktore teraz chce się usamodzielnić i wyprowadzić, to co dalej z tym mieszkaniem? Czy jeśli się wymelduję itd., to mieszkanie zostanie zamienione na mniejsze? Jak rozegrać zgodnie z prawem tą sytuację nie utrudniajac życia matce o ile tak sie da?

    Konieczne jest powiadomienie Jobcenter o zmianie ilości osób zamieszujących mieszkanie. Możliwe jest, że wyniknie potrzeba zamiany mieszkania na mniejsze.

    13.   Witam jak odzyskać pieniądze od pracodawcy (rodzina), który mnie nie zameldował, ani nie dał jeszcze umowy, a pracuję już 3 miesiące i nadal polubownie bez skutku. Proszę o pomoc.

    W tym przypadku radzę skorzystać z pomocy prawnika, albowiem konieczne będzie wezwanie pracodawcy do zapłaty, a jeśli nie zapłaci pozwanie go do sądu pracy. Oczywiście, tak jak wielu moich klientów może się Pan/i ubiegać o zwolnienie od kosztów sądowych, które obejmuje także wynagrodzenie prawnika. Pomoc w wypełnieniu formularza o zwolnienie od kosztów może Pan/i uzyskać także w kancelarii.

    14.   Czy oglądając w de filmy z polskiego portalu np yotube lub web muszę się liczyć z karą? Będę wdzięczna za odpowiedź.

    W tym przypadku nie ma znaczenia, w jakim kraju jest „zawieszona” dana strona, ale gdzie fizycznie znajduje się komputer. W Niemczech obowiązuje prawo niemieckie w tym zakresie, w związku z powyższym działanie takie może być karalne.

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    10 zabytków i atrakcji turystycznych Norymbergi, które koniecznie musicie zobaczyć!

    Ogromny zamek cesarski, zapierające dech w piersiach tereny zjazdów nazistowskiej partii NSDAP i sklejone w długi labirynt „lochy”. Zabytki w Norymberdze to niesamowita mieszanka....

    Życzenia wielkanocne po niemiecku – 12 propozycji życzeń!

    Poniżej znajdziecie 12 propozycji życzeń wielkanocnych, które pasują do wielu sytuacji, jak na przykład życzenia Wielkanonce po niemiecku dla znajomych i przyjaciół, ale także...

    Święta i dni wolne od pracy w Niemczech w roku 2024 – Terminy dla wszystkich landów!

    Święta i dni wolne od pracy są z wytęsknieniem wyczekiwane przez większość osób. W związku z tym, że Niemcy to republika federacyjna, każdy z...

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych

    Oznaczenia niemieckich tablic rejestracyjnych zaczynają się od kodu miejsca rejestracji pojazdu. Jego długość zależy od wielkości danego miasta lub powiatu (w zależności od przynależności...

    Cofnięcie prawa jazdy w Niemczech: wtedy prawo jazdy zabierane jest na zawsze!

    To kara, której kierowcy boją się najbardziej: dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów! W większości przypadków prawo jazdy jest w Niemczech zabierane tylko na kilka miesięcy,...