Pomoc konsularna w Niemczech – w jakich sytuacjach można na nią liczyć?

    Emigranci na co dzień borykają się z różnymi problemami. Ich rozwiązanie na pierwszy rzut oka może wydawać się niemożliwe, jednakże w istocie wcale tak nie jest. Ważne, żeby wiedzieć, do kogo się udać z prośbą o pomoc. Pamiętajmy, iż sytuacjach kryzysowych, z pozoru bez wyjścia, zawsze można liczyć na pomoc konsula. Zgubienie lub kradzież dokumentu tożsamości, strata wszystkich pieniędzy czy śmierć bliskiej osoby – w takich dramatycznych sytuacjach konsul wyciągnie do Ciebie pomocną dłoń, aby wspólnie stawić czoła przeciwnościom losu.

    Utrata wszystkich pieniędzy – jak konsul może nam pomóc?

    Jeśli nie mamy możliwości skontaktowania się z najbliższymi przebywającymi w kraju, którzy mogą nas wesprzeć finansowo, to w takiej sytuacji konsul może pośredniczyć w nawiązaniu kontaktu z rodziną i najbliższymi. Konsul przekaże wiadomość z prośbą o przesłanie środków pieniężnych. Współcześnie większość banków umożliwia przesyłanie pieniędzy także za granicę, dlatego jeśli tylko rodzina jest w stanie nam pomóc to warto z tego skorzystać. Ponadto, w kraju działają firmy świadczące płatne usługi transferu pieniędzy za granicę, które niemalże natychmiast po potwierdzeniu operacji wypłacają danej osobie przebywającej za granicą pieniądze przekazane z Polski. W taki sposób możemy bardzo szybką otrzymać finansowe wsparcie.

    Należy pamiętać o tym, że sam konsul może pożyczać pieniądze tylko w uzasadnionych przypadkach, gdy nie ma innej drogi przekazania pieniędzy. Wtedy też wpłaca on potrzebną kwotę na konto danej osoby, a krewni czy znajomi zwracają ją, wpłacając na konto Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie. Oznacza to, iż w wyjątkowych przypadkach konsul będzie pośrednikiem podczas przekazywania środków pieniężnych.

    W szczególnie uzasadnionych przypadkach konsul może udzielić zwrotnej pożyczki, która umożliwi danej osobie powrót do kraju najtańszym środkiem transportu. Oczywiście, po powrocie do ojczyzny należy niezwłocznie uregulować tę kwestię.

    Utrata dokumentów za granicą

    Jeśli zgubiłeś lub skradziono Ci dokumenty potwierdzające tożsamość: paszport, dowód osobisty to konsul może, po uprzednim potwierdzeniu tożsamości, wydać paszport tymczasowy, abyś mógł wrócić do kraju. Więcej na ten temat tutaj:
    Zgubiłeś/-aś polskie dowód osobisty w Niemczech? Dowiedz się co zrobić!

    Pozbawienie wolności – pomoc w przypadku aresztowania

    W momencie zatrzymania, aresztowania czy pozbawienia wolności za granicą, również możemy się starać o nawiązanie kontaktu z konsulem, który zatroszczy się o to, aby obywatel RP był tak samo traktowany jak obywatel państwa, w którym przebywamy.

    Jeśli osoba zatrzymana ma takie życzenie, to konsul może powiadomić rodzinę o aresztowaniu. Konsul może także wystąpić do władz miejscowych, uzyskać informację i przekazać zainteresowanemu powody zatrzymania, poinformować go o przewidywanej w ustawodawstwie sankcji karnej za popełnienie zarzucanego czynu, zapoznać go z czasem trwania procedury sądowej oraz przedstawić ewentualne możliwości zwolnienia, a także dostarczyć aresztowanemu listę adwokatów. Zatrzymana osoba musi jednak samodzielnie wybrać pełnomocnika.

    Konsul może także utrzymywać kontakt z osobą zatrzymaną.

    Śmierć bliskiej osoby

    W przypadku tak dramatycznej sytuacji jak śmierć polskiego obywatela konsul może również pomóc w powiadomieniu krewnych – za pośrednictwem Urzędu Wojewódzkiego właściwego dla miejsca zamieszkania zmarłego oraz służy pomocą w załatwieniu wszelkich formalności na miejscu. Koszty sprowadzenia ciała do kraju ponosi ubezpieczyciel zmarłego, jeśli osoba nie była ubezpieczona to kwestia ta spoczywa wyłącznie na rodzinie.

    Ograniczenia pomocy konsularnej

    Zakres pomocy konsula jest jasno określony i zgodny z umowami międzynarodowymi, prawem oraz zwyczajami kraju urzędowania. Obowiązki konsula są także zdefiniowane przez konkretne przepisy polskie, stąd też konsul nie może nam pomóc np. w znalezieniu zakwaterowania, pracy, transportu.

    Z wsparcia konsulatu nie będziesz mógł skorzystać, jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu czy załatwieniu zakwaterowania oraz pracy w kraju emigracji. Konsul nie może uczestniczyć w sprawach sądowych w charakterze adwokata, nie może także wpływać na wybór prawnika. Jeśli jest potrzebna pomoc prawnika to konsulat może udostępnić listę adwokatów, którzy są rekomendowani przez urząd konsularny. Lista prawników cieszących się zaufaniem placówki jest udostępniania na stronach poszczególnych konsulatów.

    Konsul nie będzie także ingerował w konflikty, które są efektem niewywiązywania się z zobowiązań jednej ze stron z umowy cywilnoprawnej (stosunek pracy, zakup usług turystycznych itp.).

    Strona internetowa konsulatu jako podstawowe źródło informacji

    Na stronie internetowej poszczególnych konsulatów w razie potrzeby możesz znaleźć wiele użytecznych informacji związanych z konkretnymi formalnościami. Warto się z nimi zapoznać, aby w przyszłości uniknąć niepotrzebnego stresu.

    Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej o pracy konsularnej, to zachęcamy do przeczytania naszego wywiadu z konsulem Jakubem Wawrzyniakiem:

    Konsul Jakub Wawrzyniak o pracy w dyplomacji

    W poniższym artykule znajdziecie adresy wszystkich polskich placówek dyplomatycznych w Niemczech:

    Adresy oraz właściwość terytorialna polskich urzędów konsularnych w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x