Niemiecki rynek pracy – fakty, liczby, najważniejsze informacje!

    Niemcy (81 milionów mieszkańców) są czwartą co do wielkości gospodarką i krajem przemysłowym na świecie. Więcej niż 90% wszystkich niemieckich przedsiębiorstw jest średniej wielkości, odpowiedzialnych za 2/3 wszystkich miejsc pracy i za więcej niż 50% produkcji gospodarczej. W 2015 roku, Niemcy były przed USA i Chinami największą potęgą handlu zagranicznego.

    Liczba bezrobotnych w styczniu 2016 wzrosła ze względów sezonowych. Wzrost bezrobocia w styczniu jest dość typowym zjawiskiem ze względu na przerwę zimową. Jednak ten wzrost bezrobocia był w tym roku mniejszy niż w latach ubiegłych.

    • Liczba bezrobotnych w styczniu 2016: 2.920.000 osób
    • Stopa bezrobocia w styczniu 2016: 6,7%
    • Zmiana względem stycznia 2015: -0,3%

    Zgodnie z danymi Federalnej Agencji Pracy w Niemczech Wschodnich i Zachodnich wzrosło zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym.

    • Zatrudnieni z obowiązkowym ubezpieczeniem: 31,39 mln
    • Zmiana względem stycznia 2015: +756.653 / +2,5 %

    W listopadzie 2015 według wstępnych obliczeń z tych 31 mln osób zatrudnionych z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym, na cały etat zatrudnionych było ok. 23 mln (73%), a w niepełnym wymiarze godzin 8,35 mln (27%). Zatrudnienie z obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym wzrasta we wszystkich landach, jednak ponownie największy wzrost (+3,8 %) można było odnotować w Berlinie.

    Obserwacja różnych branż pokazuje również wzrost w porównaniu do zeszłego roku. W listopadzie 2015 największy wzrost można było zanotować w branżach:

    • Opieka (+4,9%)
    • Handel (+2%)

    Małe spadki w liczbie zatrudnionych można było zaobserwować w górnictwie, energetyce i branży wodociągowej.

    Do największych przedsiębiorstw w Niemczech należą także w roku 2015 producenci samochodów Volkswagen AG i Daimler AG oraz przedsiębiorstwo energetyczne EON.

    Dynamiczny niemiecki rynek pracy

    Niemcy należą do krajów unijnych z najmniejszym bezrobociem. Szczególnie cieszy fakt, że również młodzi ludzie znajdują staże i pracę. W Niemczech stopa bezrobocia ludzi młodych pomiędzy 15 a 25 rokiem życia wynosi 7,9% i jest to jedna najmniejszych stóp w porównaniu z 27 państwami Unii Europejskiej (w UE stopa bezrobocia wśród młodych ludzi poniżej 25. roku życia wynosiła w 2013 roku średnio 23,1%). Eksperci dopatrują się sukcesu niemieckiego rynku pracy w tzw. dualnym systemie kształcenia (niem. Ausbildung), gdzie młodzi ludzie równolegle mogą się uczyć w szkole zawodowej i pracować w przedsiębiorstwie. W związku z tym niemieccy przedsiębiorcy bardzo szybko mają młodzież w swoich firmach i razem starają się o dobre wyniki. Ponadto także absolwenci uniwersytetów i wyższych szkół technicznych mają w Niemczech dużą szansę na szybkie znalezienie dobrej pracy.

    Różnice w zależności od regionów

    Mimo ogólnie dobrej sytuacji na niemieckim rynku pracy, można zaobserwować różnice względem regionów: najlepsze perspektywy na pracę widać np. w określonych częściach Niemiec południowych, a więc w landach: Badenia-Wirtembergia i Bawaria. Tutaj stopy bezrobocia są porównywalnie najmniejsze.

    Różnice w zależności od kwalifikacji

    Szanse na pracę nie zależą jednak tylko od gospodarczej sytuacji regionu, ale też od odpowiednich kwalifikacji i od poziomu umiejętności kandydatów. Studenci z dyplomem uczelni wyższej lub wyższej szkoły technicznej porównywalnie łatwo znajdują zatrudnienie. Także osoby z kwalifikacjami zawodowymi  np. z zakończonym stażem zawodowym mają z reguły dobre szanse na rynku pracy. Znacznie gorsze szanse mają osoby bez kwalifikacji, bez ukończonej szkoły. Migranci mają z kolei dobre szanse na start w Niemczech, o ile są dobrze wykwalifikowani i posiadają podstawową znajomość języka niemieckiego.

    Powody ożywienia na niemieckim rynku pracy

    Niemcom udał się niezwykły zwrot. Jeszcze w roku 2005 stopa bezrobocia wynosiła 11,3% i było to w porównaniu z innymi krajami UE jedno z dalszych miejsc. Od tamtej pory sytuacja na niemieckim rynku pracy cały czas się polepsza. Nawet podczas kryzysu gospodarczego i finansowego od roku 2008 ten pozytywny trend został zachowany. Eksperci są zgodni, że ma to związek z dwoma czynnikami: po pierwsze polityka ze swoimi reformami zadbała o większą elastyczność na rynku pracy. Po drugie chodzi o zmiany demograficzne. Wiele starszych osób idzie na emeryturę, a na ich miejsce wkracza coraz mniej nowych pracowników.

    Perspektywy na przyszłość

    Czy sytuacja niemieckiego rynku pracy pozostanie nadal tak korzystna w najbliższych latach? Biorąc pod uwagę koniunkturalne wzloty i upadki oraz rozwój globalny, ciężko to oczywiście przewidzieć. Ale niezależnie od możliwych krótkotrwałych wahań, eksperci wychodzą z założenia, że dwa czynniki decydują o rynku pracy w Niemczech. Te czynniki wskazują, że wykwalifikowane siły robocze także w kolejnych latach będą bardzo potrzebne a zagraniczni specjaliści nadal będą mieli duże szanse na tym rynku pracy:

    Czynnik 1: zmiany demograficzne

    Niemcy dotknięte są zmianami demograficznymi bardziej niż jakikolwiek inny kraj w Europie. Odkąd stopa urodzeń od połowy lat 70-tych znacznie spadła, kształtuje się ona cały czas w okolicy wartości 1,4 – znacznie poniżej optymalnego poziomu 2,1. Jednocześnie wzrasta długość życia a tym samym liczba starszych osób. Te zmiany już dziś oddziałują na rynek pracy. Ponieważ jest coraz mniej nowych specjalistów, to zaczyna brakować wykwalifikowanych pracowników. W przyszłości te zmiany, czyli starzenie się społeczeństwa i brak specjalistów, będą coraz bardziej widoczne. Ponieważ właśnie specjaliści są kluczowym czynnikiem sukcesu niemieckiej gospodarki, również w najbliższych latach będą oni pełnić bardzo istotną funkcję w społeczeństwie.

    Czynnik 2: siła niemieckich przedsiębiorstw

    Niemcy na pewno nie wymkną się spod rozwoju koniunkturalnego Europy i świata. Jednak wiele niemieckich firm należy do zwycięzców procesu globalizacji, ze względu na wysoką konkurencyjność – i wiele wskazuje na to, że uda im się utrzymać tą pozycję także  w przyszłości. Niemieckie przedsiębiorstwa oferują innowacyjne i konkurencyjne produkty – szczególnie na światowych rynkach przyszłości w zakresie infrastruktury, ochrony środowiska i ochrony zasobów. Tylko we współpracy z dobrze wykwalifikowanymi specjalistami i naukowcami , uda się przedsiębiorstwom obronić dotychczasową przewagę.

    Praca w Niemczech

    Wszystkie osoby poszukujące pracy w Niemczech, a także rzetelnych pracodawców zapraszamy na naszą giełdę pracy:

    Praca w Niemczech

    OPTYMALIZACJA FINANSÓW

    NA START W NIEMCZECH

    POPULARNE WŚRÓD POLAKÓW

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    0 komentarzy
    Inline Feedbacks
    View all comments

    Dołącz do nas!

    196,777FaniLubię
    25,300ObserwującyObserwuj
    315ObserwującyObserwuj

    Popularne

    SCHUFA – czym jest i jak otrzymać wyciąg z rejestru?

    Schufa to niemiecka firma zajmująca się zbieraniem informacji na temat wypłacalności osób trzecich. Jej polskim odpowiednikiem jest KRD - Krajowy Rejestr Długów. Dane są zbierane np....

    W niemieckim urzędzie

    Jeśli mieszkacie w Niemczech, to prędzej czy później będziecie musieli się udać do jakiegoś urzędu. Obojętnie czy w sprawie zasiłku rodzinnego, wymeldowania się, czy...

    Poznajcie 9 najpiękniejszych jezior w Hesji!

    Lato zbliża się wielkimi krokami, temperatura wzrasta, niedługo termometry pokażą ponad 30 stopni. Szukając ochłodzenia na terenie Hesji możemy znaleźć wiele stawów i kąpielisk....

    Termy w Bawarii – 10 najpiękniejszych miejsc

    Bawaria w swojej ofercie posiada bardzo szeroką ofertę basenów termalnych. Połączenie górskiej panoramy i gorącej wody termalnej sprawia, że wiele łaźni w Bawarii uznawanych...

    Najpiękniejsze niemieckie kempingi: Wycieczka przez wszystkie 16 krajów związkowych!

    Rok 2020 jest idealną okazją na odkrycie piękna Niemiec. Sytuacja związana z pandemią sprawiła, że urlop na polu kempingowym jest coraz bardziej popularnym rozwiązaniem....
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x