Strona główna Prawo w Niemczech Prawo ruchu drogowego Czy w Niemczech można jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu?

    Czy w Niemczech można jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu?

    Czy w Niemczech można jeździć na rowerze pod wpływem alkoholu?

    Dla wielu kierowców jest zrozumiałe, iż nie należy siadać za kierownicą, kiedy jest się pod wpływem alkoholu. Niestety, tej świadomości nie mają niektórzy rowerzyści. Twierdzą oni bowiem, iż bez przeszkód można wracać rowerem do domu, będąc w stanie lekko podpitym lub pijanym, ale oczywiście tak nie jest. W Niemczech rowerzystów także obowiązuje granica dopuszczalnej wartości promili we krwi.

    Jaka jest w Niemczech dopuszczalna ilość promili we krwi, by móc jechać na rowerze?

    Rowerzysta nie powinien wsiadać na rower, jeśli stężenie alkoholowe w jego krwi wynosi powyżej 1,6 promila. Wartość powyżej 1,6 promila jest sygnałem, iż rowerzystę uznaje się za absolutnie niezdolnego do prowadzenia pojazdu. Kiedy zostanie on bowiem przyłapany będąc w stanie nietrzeźwości (albo upojenia alkoholowego), to ryzykuje wymierzenie kary pieniężnej (grzywny) lub pozbawienia wolności – zgodnie z artykułem 316 niemieckiego Kodeksu Karnego (niem. Strafgesetzbuch, w skrócie StGB).

    Trzeba mieć na uwadze, iż w wyjątkowych okolicznościach odpowiedzialności karna obowiązuje już od 0,3 promila we krwi. Kara może zostać wymierzona rowerzyście, który pomimo mniejszego stężenia alkoholu we krwi niż 1,6 promila, przejawia typowe zachowania alkoholowe. W tym przypadku uzewnętrznia się względna niezdolność do prowadzenia pojazdu.

    Kara za jazdę na rowerze w Niemczech pod wpływem alkoholu

    Kto jadąc w Niemczech na rowerze przekroczy dozwolone 1,6 promila alkoholu we krwi, musi się liczyć z trzema punktami karnymi, karą pieniężną oraz przymusowymi testami psychologicznymi. Osoby, które obleją testy muszą się liczyć z utratą prawa jazdy. Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu oraz spowodowaniem zagrożenia dla osób trzecich grożą nawet do 5 lat więzienia.

    Powyższe wartości nie są w Niemczech uregulowane prawnie (wszystkim znana granica 0,5 promila dotyczy wyłącznie kierowców samochodów), lecz wynikają z orzecznictwa sądowego, popartego licznymi ekspertyzami lekarskimi.

    Obserwuj
    Powiadom o
    guest

    1 Komentarz
    najstarszy
    najnowszy najpopularniejszy
    Inline Feedbacks
    View all comments
    Marcin

    Pytanie czy majac taki przypadek powyżej 1.6 promila w Niemczech można np przedstawić dokument z poradni dla alkoholików że jest się nie uzależnionym po jakiś badaniach oczewiście bądz wywiadzie i przedstawić w urzedzie do spraw ruchu? Czy tylko MPU?

    1
    0
    Co o tym myślisz? Skomentuj!x